Pokaż koszyk

Guerlain

Guerlain

Historia Marki

Guerlain to pięć pokoleń twórców w pełni oddanych idei tworzenia niezwykłych zapachowych kompozycji. Niewiele domów perfumeryjnych na świecie może poszczycić się historią sięgającą roku 1828. Do chwili obecnej firma stworzyła 700 zapachów, z których wiele przetrzymało próbę czasu, nadal pozostając w produkcji.

Pierwszym z wielkich kreatorów zapachów noszących nazwisko Guerlain był założyciel firmy, Pierre-François Pascal, który otworzył swą pierwszą perfumerię w Paryżu przy rue de Rivoli 42. Guerlain wraz z synami Aimé i Gabrielem specjalizował się w komponowaniu zapachów na zamówienie, odnosząc wielki sukces w świecie paryskiej socjety. Wraz z rozwojem firmy, Guerlain otworzył w 1840 r. w Paryżu swoją główną perfumerię przy rue de la Paix 15. Największe sukcesy były jednak jeszcze przed nim. W 1853 r. stworzył bowiem dla cesarza Napoleona III i jego małżonki cesarzowej Eugénie perfumy Eau de Cologne Impériale, za co cesarz przyznał mu tytuł nadwornego perfumiarza. Później Pierre-François Pascal Guerlain stworzył również perfumy dla innych koronowanych głów, w tym dla królowej Wiktorii oraz królowej Izabeli II Hiszpańskiej.

Po śmierci Pierre-François majątek firmy przeszedł w ręce jego synów Aimé i Gabriela. Aimé został głównym kreatorem zapachów domu perfumeryjnego, a Gabriel stanął na czele przedsiębiorstwa, dokonując jego rozbudowy. W ten sposób zapoczątkowano nową tradycję w domu perfumeryjnym Guerlain, by stanowisko głównego kreatora zapachów było zarezerwowane dla członka rodziny. Aimé Guerlain okazał się zdolnym uczniem swojego ojca, komponując zapachy takie jak Fleur d'Italie (1884), Rococo (1887) oraz Eau de Cologne du Coq (1894). Zapachy te pozostają jednak w cieniu jego największej kreacji, jaką była kompozycja Jicky, którą stworzył w 1889 r. Ciekawostką jest fakt, że zapach ten jako pierwszy otrzymał nazwę „parfum” i jako jeden z pierwszych posiadał w formule składniki syntetyczne, co czyni go jednym z pierwszych tzw. „nowoczesnych” zapachów na rynku.

Przedstawicielami trzeciego pokolenia Guerlainów byli synowie Gabriela – Pierre i Jacques, z których ten ostatni przejął po Aimé stanowisko głównego kreatora zapachów w firmie. Do jego najważniejszych kompozycji zapachowych należą Mouchoir de Monsieur (1904), Après L'Ondée (1906), L'Heure Bleue (1912), Mitsouko (1919), Vol de Nuit (1933), oraz jedne z najważniejszych perfum marki Guerlain – Shalimar (1925). Jacques skomponował swój ostatni zapach Ode (1955) z pomocą swego 18-letniego wnuka, którym był przyszły główny kreator zapachów domu – Jean-Paul Guerlain.

Jean-Paul, ostatni z długiej linii mistrzów perfumiarstwa rodziny Gueralain, był autorem klasycznych już męskich zapachów takich jak Vétiver (1959) oraz Habit Rouge (1965). Stworzył również Chant d'Arômes (1962), Chamade (1969), Nahéma (1979), Jardins de Bagatelle (1983), Samsara (1989), Héritage oraz Coriolan (lata 90-te). Pomimo przejścia na emeryturę w 2002 r. Jean-Paul Guerlain służył jako doradca swemu następcy aż do roku 2010.

W 1994 r. dom perfumeryjny Guerlain został zakupiony przez grupę Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH). Zmiana właściciela marki Guerlain zaowocowała wydaniem całkiem nowych linii perfum skomponowanych przez wielu sławnych kreatorów zapachów. Przykładami nowych kompozycji Guerlain są:

Champs-Elysées (1996) – kreator: Olivier Cresp

Aqua Allegorica Pamplelune (1999) – kreator: Mathilde Laurent

L'Instant de Guerlain (2004) oraz Insolence (2006) – kreator: Maurice Roucel.

Obecnie stanowisko głównego kreatora zapachów domu perfumeryjnego Guerlain zajmuje szwajcar Thierry Wasser. Jego kompozycje wydane pod marką Guerlain to Iris Ganache (2007) oraz Quand Vient la Pluie (2007).

Guerlain w świecie kosmetyków

Choć Guerlain kojarzy się dziś wyłącznie z perfumami, warto przypomnieć, że pierwszą sławę przyniosły firmie nie zapachy, lecz kosmetyki do pielęgnacji skóry oraz produkty służące do makijażu.

Guerlain i moda

Firma nigdy nie była bezpośrednio związana ze światem mody, jednak mistrzostwo, z jakim kreatorzy Guerlain grali kolorem, miało duży wpływ na istniejące trendy. Przykładem jest wynalezienie przez Guerlain w roku 1870 pierwszej nowoczesnej szminki noszącej nazwę „Ne m'oubliez pas”. W 1878 r. eleganckie europejki zachwycały się kredką do oczu Guerlain „Pyrommée”.

Prestiżowe lokalizacje perfumerii Guerlain

Perfumerie Guerlain od zawsze mieściły się w najbardziej prestiżowych lokalizacjach miast. Przykładem jest niedawno odrestaurowana główna perfumeria Guerlain mieszcząca się pod sławnym paryskim adresem Champs Elysées 68, nowo otwarty sklep w tym samym mieście na rue des Francs Bourgeois oraz butik w prestiżowym moskiewskim domu towarowym TSUM.

Najsłynniejsze zapachy

Eau de Cologne Imperiale (1853)

Klasyczna woda kolońska bogata w nuty limonkowo-kwiatowe. Perfumy te były prezentem dla cesarzowej Eugénie, żony cesarza Napoleona III. Dzięki tej kompozycji Guerlain zdobył tytuł cesarskiego perfumiarza i oficjalnego dostawcy kosmetyków dla rodziny cesarskiej.

Ciekawostka:
Woda kolońska Eau de Cologne Impériale produkowana jest do dnia dzisiejszego.

 

 

Eau de Cologne Imperiale

Jicky (1889)

Kompozycja Jicky jest jedną z pierwszych na świecie, która ma w swym składzie syntetyczne składniki perfum, takie jak wanilina i kumaryna. Uważa się także, że Jicky to pierwsze „nowoczesne” perfumy na rynku, rozpoczynające nowy okres w historii perfumiarstwa. Zapach przetrwał do dziś i po ponad 120 latach w niezmienionej formie jest dostępny na rynku, co czyni go najdłużej produkowanym zapachem w historii. Choć zapach był reklamowany jako damski, na początku był bardziej populary wśród mężczyzn – co klasyfikuje go jako perfumy typu unisex. Główne nuty zapachu to lawenda i wanilia na zwierzęcej bazie cywety. W opinii niektórych osób zapach Jicky jest najlepszym przykładem zapachu typu fougère.

Ciekawostka:
Legenda głosi, że zapach został nazwany imieniem bądź przezwiskiem dziewczyny, która złamała serce Aimé Guerlaina, gdy był na studiach w Anglii.

 

 

 

Shalimar (1925)

Bogaty zapach charakteryzujący się kaskadą nut zapachowych, w tym bergamotki, bobu tonka, irysa i wanilii. Shalimar to jeden z najważniejszych zapachów domu perfumeryjnego Guerlain.

Ciekawostka:
Nazwa perfum pochodzi od kaszmirskiego ogrodu założonego przez Szachdżahana w hołdzie złożonym pamięci swej żony.

 

 

Vol de NuitVol de Nuit (1933)

Zapach z kategorii zielonych, pół-orientalnych szyprów z dodatkiem nut irysa, galbanum, żonkila i mchu dębowego. Zastosowanie żywicy galbanum sprawia, że jest to pierwszy zapach o wyraźnych zielonych nutach.

Ciekawostka:
Nazwa perfum, czyli „Nocny Lot” to hołd złożony powieści pod tym samym tytułem, której autorem był Antoine de Saint-Exupéry.

 

lista produktów
Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ