Pokaż koszyk
Maj 2, 2023

ZIELONO MI - AROMATYCZNA ZIELEŃ W PERFUMACH

Ożywiona natura zainspirowała nas do skoku w toń soczystej zieleni! Tym razem przypominamy sobie nuty zielone w perfumach, które chłodnym, wytrawnym zapachem orzeźwią nas przez najbliższe miesiące. Choć są mniej popularne niż cytrusowe, kwiatowe i owocowe aromaty, coraz częściej słyszymy pytania o "inny" rodzaj świeżości, niż w dominujących trendach. Sprawdźcie co w trawie piszczy, być może odkryjecie swoje perfumy właśnie wśród liściastych czy ziołowych zapachów.

MOC ZIELONYCH AROMATÓW

Kategoria zapachów zielonych wbrew pozorom ma bardzo szeroką gamę aromatów. To nie tylko zielone liście czy zioła, ale również trawy, owoce, warzywa, glony, jagody krzewów, herbaty, igliwie, nasiona roślin, zboża. Nuty zielone najlepiej podkreśla drzewna baza perfum, w której również mogą pojawić się składniki o zielono-aromatycznym profilu. Dodatkowo wśród komponentów rzadziej wymienianych lub wcale nie wymienianych w składzie, pojawiają się liczne nuty syntetyczne.

Niektóre związki chemiczne odpowiadające za aromatyczną zieleń:

  • β-Pinen – zapach igliwia sosny,

  • triplal – zapach ostrej zieleni roślinnej,

  • metoksypirazyna – zapach zielonej papryki, groszku,

  • mentol – zapach mięty,

  • egzaltilod – zapach arcydzięgla,

  • hexanal – zapach zieleni z cytrusowym niuansem,

  • salicylan amylu – zielono-kwiatowy zapach o ciepłym profilu.

POSZUKIWANIA ZIELENI W PERFUMACH

Najczęściej poszukiwanym aromatem zieleni natury w perfumach jest zapach skoszonej trawy. Można by go określić najbardziej zielonym ze wszystkich składników, relaksującym i wyjątkowo pozytywnie działającym na nasze samopoczucie. Chociaż trawa jako odrębnie wymieniany składnik nie jest zbyt częstą nutą, to różne molekuły odzwierciedlające jej zapach są częstszym komponentem akordu zielonego w perfumach z kategorii aromatyczno-zielonej. Substancje zawarte w źdźbłach traw można łatwo zsyntetyzować.

Cis-3-heksenol to jeden z najpopularniejszych zielonych związków perfumeryjnych o świeżym zapachu trawy. W czystej postaci pachnie intensywnie, a nawet cierpko. Jego pochodna – trans-3-heksenol, ma aromat bardziej gorzki i ziemisty. Trans-2-heksenol przypomina wonią skórkę zielonego banana.

Równie często klienci – kobiety, pytają o zieloną woń z akcentem kwiaciarni, panowie z kolei o zapach lasu. Każdy z wymienionych aromatów odnajdziecie w perfumeriach Mon Credo, a my chętnie wskażemy inne "zielone" ciekawostki, jak perfumy z zieloną papryką, konopiami indyjskimi, yerba mate, wodorostami, bluszczem, estragonem, przeróżnymi odmianami herbaty, majerankiem czy nutą siana.

CO W TRAWIE PISZCZY – NASZE ZAPACHY Z AROMATYCZNO-ZIELONĄ PIRAMIDĄ

Sielski charakter kumaryny

Choć brzmi nieco egzotycznie i jest składnikiem syntetycznym, kumarynie zawdzięczamy najbardziej sielski klimat perfum oraz skojarzenia z naturą. Często jej zapach określany jest aromatem siana z nutą słodyczy, jednak w niewielkim stężeniu kumaryna traci swoją słodycz i nabiera ziołowo-zielonego charakteru z lekko tytoniowym akcentem. Najciekawszym zapachem z tym składnikiem, który znajdziecie w Mon Credo, jest Spigo od marki Bois 1920. To kompozycja w klimacie fougere, zbudowana z całej gamy aromatycznych nut: lawendy, jagód jałowca, geranium, bazylii, szałwii muszkatołowej, składników drzewnych, cytrusowych, metalicznych oraz morskich.

Kontrowersyjna kolekcja Cannabis

Konopie indyjskie to rzadki składnik perfum, a w Cannabis Collection mamy aż trzy zapachy z dominującą nutą konopi do wyboru. Najbardziej zielony (w soczyście zielonym flakonie), to po prostu Cannabis . Główna nuta tworzy miks z paczulą oraz drzewnymi komponentami, a całość sprawia wrażenie wilgotnej, ziemistej, świeżej i pobudzającej roślinnej zieleni. Jeśli lubicie intrygować otoczenie, nie ma lepszego sposobu niż odważny zapach, który podkreśli mocny charakter osobowości!

Miętowy zawrót głowy

Rebellion to nie tylko mięta, ale również niezwykle intensywna, miętowo-ziołowa pachnotka, która podkreśla zieloną świeżość kompozycji. Wiosną te perfumy będą idealne dla mężczyzn, którzy szukają wytrawnych, dynamicznych perfum. Oprócz powyższych składników w Rebellion zielone tło tworzy cyprys, paczula i męch dębowy, a więc od nut głowy po bazę zapach buzuje zielenią. Perfumy są wyrazem stylu samego Luki Gritti, jego zamiłowania do aromatycznej, musującej klasyki oraz ponadczasowości.

Roślinna energia

Perfumy, w których dominują aromaty zielonych liści, są o wiele lżejsze i bardziej musujące. W Blanc d'Anna Simimi od pierwszych nut otacza nas świeżość wiosennej zieleni, czystość i lekkość powietrza, zapach może kojarzyć się z wspomnianym wcześniej aromatem świeżo skoszonej trawy. To kompozycja z kobiecą duszą (inspirowana Dniem Matki, więc jest też propozycją na zbliżające się święto). Blanc d'Anna jest jednym z najbardziej pobudzających zapachów dzięki połączeniu świeżości zielonych liści z lekkością wiosennych, kwiatowych aromatów i bardzo subtelnym, drzewnym tłem.

Rozświetlona zieleń

Twórcy marki LengLing tworząc kolekcję zapachów kierowali się niecodzienną ideą dwóch warstw piramidy olfaktorycznej, zamiast standardowych trzech. Pojawiły się w nich akordy damskie i męskie w uniseksowym ostatecznym charakterze kompozycji. Piąty zapach z kolekcji – Eisbach No.5 jest zestawieniem cytrusowej energii z kremową mimozą oraz złożonym, liściastym akordem mięty, bazylii, zielonej herbaty i liści czarnej porzeczki. W efekcie powstały perfumy świetliste, lekko kolońskie a jednocześnie o ultranowoczesnym stylu. Polecamy je głównie dla pań na ciepłe, wiosenne dni.

Dla ciekawych innych zielono-aromatycznych wrażeń mamy wiele pomysłów, które z pewnością pozytywnie Was zaskoczą. Dodatkowy zastrzyk energii w perfumach pozwoli Wam chłonąć zieloną wiosnę aromatami z całego świata!

Agnieszka

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ