Pokaż koszyk
Styczeń 26, 2023

ZAPACHY A EMOCJE. CZY PERFUMY MOGĄ WPŁYWAĆ NA NASZE EMOCJE?

Węch jest dla nas bardzo ważnym zmysłem, który może ostrzegać  przed niebezpieczeństwem, pomóc w ocenie danej sytuacji, a także potęgować doznania estetyczne. Konkretne zapachy często  wywołują w nas wspomnienia, a co za tym idzie, także emocje wiążące się z nimi. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jakie aromaty w perfumach  mogą wpływać na nasze emocje. Zapraszamy do lektury!

CZYM SĄ EMOCJE I JAK NA NAS WPŁYWAJĄ

Trzeba przyznać, że emocje odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Wskazują, co jest dla nas dobre, a co zupełnie nie. Kiedy czujemy pewne zapachy nasz mózg od razu przywołuje związane z nim wspomnienia. Wspomnienia danych sytuacji lub osób im przypisanych. Kto z was zapach pieczonego ciasta kojarzy z dzieciństwem, babcią, domem, a co za tym idzie dla niektórych spokojem i miłymi beztroskimi chwilami? Albo na przykład zapach powietrza po deszczu z pierwszym pocałunkiem? Kiedy niedawno przyjaciółka przywiozła mi bardzo ostry pieprz z Wietnamu, po powąchaniu go, od razu w mojej głowie widziałam, jak w dzieciństwie kręciliśmy z rodzicami ziarenka w ręcznym drewnianym młynku. Od razu uśmiech pojawił się na mojej twarzy. Wiadomym jest, że zapach może przywołać także negatywne skojarzenia, bo kto nie pamięta smaku okropnego syropu z dzieciństwa, w czasie choroby? Tak więc zapachy są mocno związane z emocjami towarzyszącymi określonym wspomnieniom.

EMOCJE TO UCZUCIA, KTÓRE CZUJEMY W DANEJ CHWILI

W psychologicznym ujęciu emocje określa się jako procesy psychiczne, które nadają wrażeniom subiektywną wartość oraz jakość. Emocje typowo powiązuje się z psychiką, prawda jest jednak taka, że wpływają one również i na funkcjonowanie ciała. Jako przykłady można tutaj podać towarzyszące strachowi przyspieszenie czynności serca.

Skoro emocje są bezpośrednio związane z psychiką, to wydawałoby się, że powinny one pojawiać się właśnie "w głowie". Rzeczywiście, jak najbardziej tak jest – już Hipokrates przekonywał, że emocje rodzą się w mózgu. Już samo słowo jest w tych czasach bardzo popularne i można je spotkać w wielu artykułach na portalach społecznościowych.

Pogrupujmy je zatem w kategorie:

  • emocje związane ze strachem: niepokój, przerażenie, onieśmielenie,odrzucene,nepewność,uległość,bezsilnosc,nerwowość,wyobcowanie
  • emocje związane z radością: szczęście, rozkosz, satysfakcja, duma, spokój, optymizm,  akceptacja, wdzięczność, odwaga, pobudzenie, ciekawość
  • emocje związane z miłością: akceptacja, ufność, błogość, uwielbienie, szacunek, wolność, czułość, energia
  • emocje związane ze zdziwieniem: zdumienie, oszołomienie, podekscytowanie, zakłopotanie, przestraszenie, obawa
  • emocje związane ze wstydem: zażenowanie, wyrzuty sumienia, upokorzenie, lekceważenie, niepewność
  • emocje związane ze smutkiem: przygnębienie, żal, wina, smutek, zranienie, rozpacz, bezsilność, rozczarowanie
  • emocje związane ze złością: gniew, wściekłość, irytacja, zagrożenie, wtręt, agresywność, krytyczność, pogarda.

Poniżej pragniemy przedstawić Wam, jakie nuty kryją się w naszych wyjątkowych kompozycjach, które z pewnością przywołają w was najpiękniejsze wspomnienia.

ZAPACH RÓŻY WE WSPOMNIENIACH

W naszej perfumerii mamy wiele perfum z mocnym akcentem róży, co wielu osobom będzie kojarzyło się z ukochaną babcią. Jednakże nie ulegajcie stereotypom, w każdych perfumach w połączeniu z innymi dodatkami, wyłania się zupełnie inna woń, która może Was bardzo zaskoczyć! Możecie nawet uznać, iż to nie zapach dla babci, lecz dla nowoczesnej supewoman! Polecam tu szczególnie  DELINĘ   gdzie poznacie zapach róży tureckiej, CICUTĘ z różą bułgarską, czy PRISCILLĘ z czarną różą.

AROMATY PERFUM KOJARZĄCE SIĘ Z DZIECIŃSTWEM

Zapachy związane z dzieciństwem to przede wszystkim aromaty słodkich wypieków, świątecznej atmosfery czy gorącej czekolady. Odurzający aromat szarlotki znajdziecie w LA DANZA DELLE LIBELLULE , gdzie zapach soczystego jabłka łączy się z cynamonem i wanilią. W OXFORD STREET  nuty takie jak anyż, trufle, kardamon i cynamon, kojarzą się ze świąteczną, zimową atmosferą. W CRISTALLO DI ROCCA poczujecie aromat apetycznej gorącej czekolady z wanilią i cynamonem.

AROMAT MORSKIEJ BRYZY W PERFUMACH

Aromat morskiej bryzy może przywoływać emocje związane z wyjazdami, wakacjami, poczuciem wolności i relaksu. Świeży, ozonowy zapach morskiej bryzy znajdziecie w OCEANII - tutaj nuty jodowanej soli napędzają molekuły tlenu. THIS IS NOT A BLUE BOTTLE 1.5   to perfumy ozonowe, aldehydowe i mineralne. Ta syntetyczna energia składa się wyłącznie z molekuł inspirowanych uniwersalną zasadą Yang. Siła słońca, która w ciągłym ruchu spotyka się z subtelną przezroczystością, aż osiągnie mineralną świeżość. GUMIN  jest ekstraktem nadającym subtelnej świeżości i ponadczasowej elegancji, a znajdziecie w nim wyjątkowe nuty ozonowe.

FLAKON PERFUM PEŁEN EMOCJI

Nie tylko konkretne nuty zawarte w kompozycjach mogą wywoływać emocje, ale też same perfumy, które kojarzą nam się z ważnymi dla nas chwilami czy osobami. Spora część kobiet pamięta zapewne swoje pierwsze perfumy, których używały jako nastolatki lub w młodości, u panów szybsze bicie serca wywołać może zapach perfum, których używała ich pierwsza miłość!  Perfumy, których używały osoby już nieobecne w naszym życiu, często wywołują falę wspomnień i tęsknoty, a wiele osób próbuje odszukiwać na aukcjach internetowych wycofane kompozycje, których używały ich mamy czy babcie 20 lat temu, traktując je jako cenny powrót do przeszłości.

Jeśli w perfumach, oprócz pięknego aromatu, szukacie także emocji, już teraz zapraszamy do lektury kolejnego artykułu, w którym przedstawimy Wam, jak perfumami regulować emocje!  Na koniec życzymy Wam pozytywnej energii, siły, światła i doświadczania jak najwięcej tych miłych emocji otulonych ulubionymi zapachami w Nowym Roku 2023 :)

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ