Pokaż koszyk
Listopad 5, 2021

ORZECHOWY AROMAT JESIENI W PERFUMACH

Orzech rzadko pojawia się w kompozycjach zapachowych, choć jest aromatem, który przychodzi na myśl jako jeden z pierwszych, kiedy mówimy o jesieni. Specyficzna nuta orzecha wykorzystywana jest głównie w niszy, jednak żeby trafić na jego wyraźnie wyczuwalny zapach, trzeba trochę się przyłożyć. Niemniej zapewniamy - warto go szukać szczególnie teraz, kiedy pora roku wyjątkowo podkreśla każdy otulający akcent perfum, nadając im szlachetny charakter złotej, polskiej jesieni.

ORZECH ORZECHOWI NIERÓWNY

W perfumach pojawia się akord orzechowy, który jest połączeniem komponentów tworzących razem wrażenie orzechowego aromatu. Często w tym akordzie poza samymi orzechami pojawiają się inne składniki. W kompozycjach zapachowych możemy też spotkać pojedyncze nuty, takie jak: orzechy laskowe, włoskie, kasztany, orzechy arganowe, piniowe, migdały, orzechy ziemne, brazylijskie, macadamia, pecan czy pistacje. Ich aromaty mogą znacznie różnić się od siebie i nie wszystkie z nich oddadzą jesienny klimat. Czasem też, zależnie od komponentów otaczających orzechy w perfumach, mogą one pozostawać subtelnym i niewybjającym się akcentem tła w świeższym zapachu, tak jak migdały zestawiane często z kwiatem wiśni czy innymi lżejszymi nutami. Wracając jednak do tych jesiennych aromatów - najbardziej „orzechowe” wśród orzechowych aromatów uwalniają trzy pierwsze z wymienionych, czyli: orzechy włoskie, laskowe i kasztany.

ORZECHY I KASZTANY JAKO AROMATYCZNE SYMBOLE JESIENI

Intensywny aromat orzechów włoskich ma wyraźną nutę goryczki, jest dosyć suchy i szorstki. Łagodniej oraz bardziej kremowo pachną orzechy laskowe, dlatego właśnie wykorzystywane są w perfumach znacznie częściej. Owoce kasztanowca tak samo jak orzechy kojarzą się z jesienią i według systematyki roślin zaliczają się do tej samej grupy. Pachną mniej intensywnie, ale nadal wyraziście. Każdy z orzechowych aromatów otula bardzo przyjemną aurą, jak gruby, mięsisty szal. Wśród naszych perfum wytypowaliśmy kilka ciekawych propozycji, w których znajdziecie akord będący tematem tego artykułu, czyli orzechowy aromat jesieni. Dziś króluje złoty orzech laskowy, słodki migdał, brązowy kasztan!

ORZECH LASKOWY

TIMES SQUARE to kompozycja włoskiej marki Masque Milano, w której orzech jest pierwszoplanowym składnikiem górnego tonu perfum. Choć jego nuta jest wyrazista i wyczuwalna również w pozostałych akordach, to suchy, orzechowy aromat nie tłumi innych składników. Otoczeniem orzecha są silne kwiatowe nuty: tuberoza, fiołek, róża, osmantus. Orzech w Times Square nabiera od nich pudrowości, staje się przestrzenny, bardzo nowoczesny i... słodki. Intensywność całej mieszanki dodatkowo podbija drzewna baza.

CHOCO VIOLETTE od Mancery, czyli orzechowych wafelków perfumeryjny obraz. Każdy, kto poznał ten wybitnie gourmandowy zapach, ten wie, że orzech laskowy w czekoladzie w Choco Violet jest tak oczywisty i realistyczny, że aż chrupie w powietrzu:) Cytrusy majaczą daleko w tle głównego akordu, ale nie przebijają się przez jego gęstą mieszankę.

SOUTH Mendittorosy to jeden z łagodniejszych zapachów w tym zestawieniu. Orzech laskowy jest tu pierwszą nutą, jest zupełnie pozbawiony goryczy, łagodny, kremowy i bardzo otulający. Tłem dla orzechowego akordu jest gładkie, lekko pudrowe drzewo sandałowe oraz rzadko spotykany w perfumach aromat chlebowej skórki. Dzięki aromatycznym dodatkom kompozycja jest lekka, ale nadal jesienno-zimowa, więc będą to idealne perfumy dla poszukujących delikatnego zapachu w zupełnie odmiennym klimacie niż owocowo-kwiatowy.

KASZTAN, MIGDAŁ i PISTACJE

W MADELEINE Masque Milano z pewnością każdy wyczuje intensywny akord kasztana. To najbardziej orzechowe perfumy, jakie znamy. Otwierają się suchą goryczą, która w sercu zapachu splata się z kwiatowo-mlecznym tonem. Fenomenem tej kompozycji jest niezwykła harmonia dwóch przeciwnych akordów – słodkiego i gorzkiego, które są wyczuwalne przez cały czas rozwoju kompozycji i żaden z nich nie walczy z drugim.

PEGASUS od Parfums de Marly to coś dla panów, którzy lubią łagodną, orientalną słodycz w perfumach. Tym razem centralnym składnikiem kompozycji jest gorzki migdał. W rzeczywistości jego nuta staje się subtelnie słodka, gdyż jest otoczony pudrową chmurą heliotropu i otulającej wanilii. Pegasus to szlachetna kompozycja dla mężczyzn w każdym wieku.

A LA CARTE od nieco zapomnianej marki LengLing, jest ekstraktem perfum w gourmandowym klimacie i wyrazistej, intensywnej słodyczy, co kieruje zapach w damską stronę. Filar perfum stanowi rzadziej spotykana orzechowa nuta – pistacje w karmelu. Kompozycję wzbogaca silna, drzewna baza z drewnem agarowym i olibanum, co utrwala aromat i nadaje mu głębi.

Czy znacie jakieś perfumy z nutą orzechów? Próbowaliście ich jesienną porą? Jeśli nie, koniecznie wykorzystajcie okres jesieni, by przekonać się o niszowej, intrygującej odsłonie orzechowego akordu w perfumach.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ