Pokaż koszyk
Marzec 27, 2020

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Już za kilka dni (w nocy z soboty na niedzielę) przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 2.00 na 3.00. Czy tego typu zmiana może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie? W jaki sposób należy przygotować się do nowych warunków? Kiedy zmiana czasu przestanie obowiązywać

Dodatkowy stres i konieczność dostosowania się do zmian

Czy przesuwając wskazówki zegara z godziny 2.00 na 3.00, można doświadczyć znaczącego pogorszenia samopoczucia? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Uważa się, że negatywne skutki zmiany czasu dotyczą w szczególności tych osób, które borykają się z zaburzeniami snu czy rytmu okołodobowego, bezsennością bądź nadmierną sennością. W tym przypadku przesunięcie zegarów o 60 minut może powodować dodatkowy stres oraz utrudniać przebieg dotychczasowej terapii.

Badania dotyczące wpływu zmiany czasu na zdrowie i samopoczucie są prowadzone w różnych szerokościach geograficznych oraz z wykorzystaniem odrębnych metodologii. Stąd wynikają problemy z jednoznacznym wskazaniem konsekwencji. Nie można jednak stwierdzić, że zmiana czasu nie powoduje żadnych zmian w zakresie szeroko pojętej jakości życia. „Przestawienie się” na nowy czas w przypadku osób zdrowych wymaga zwykle kilku dni. W tym czasie uczą się wstawać i zasypiać o standardowych porach oraz dostosowywać harmonogram działań do zmienionych warunków.

Przygotowanie do zmiany – co można zrobić już teraz?

Czy można przygotować się do zmiany czasu? Aby szybciej „przestawić się” na nowy tryb działania, warto wykorzystać nadchodzące dni na umocnienie dotychczasowych nawyków. Staraj się zasypiać i wstawać każdego dnia o podobnej porze. Zadbaj o efektywny, a zarazem komfortowy wypoczynek i śpij przynajmniej 7 godzin dziennie. Jeśli tylko możesz, uprawiaj sport lub ćwicz w domu co drugi dzień. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Odżywiaj się zdrowo i unikaj objadania się w godzinach wieczornych. Żeby zmniejszyć stres, pozwól sobie na drobne przyjemności, np. w postaci domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy przestawimy wskazówki zegarów po raz ostatni?

Zmiana czasu z zimowego na letni ma wielu zwolenników. Coraz częściej dyskutuje się jednak o konieczności wprowadzenia jednego obowiązującego czasu. Zgodnie  z wynikami badania przeprowadzonego przez CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, za zaprzestaniem wprowadzania zmian czasu opowiada się prawie 80% Polaków. Również Parlament Europejski zaakceptował koncepcję rezygnacji z przesuwania wskazówek zegarów w okresie wiosennym i jesiennym. Mówi się, że zegary zostaną przestawione po raz ostatni już w przyszłym roku. Na jednoznaczne rozstrzygnięcie tej kwestii należy jednak poczekać.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ