Pokaż koszyk
Maj 10, 2021

DELIKATNE FIOŁKI – DROBNI KREWNI BRATKÓW

Chyba nie istnieje bardziej romantyczna kwiatowa woń, niż subtelny, kojący aromat filigranowych, dzikich fioletowych fiołków. Ich zapach pojawia się bardzo często jako komponent perfum, wbrew pozorom nie tylko damskich. Spośród niemal tysiąca gatunków z rodziny fiołkowatych, w kompozycjach zapachowych najczęściej spotkamy fiołki wonne, ale bardzo często w składzie perfum pojawia się też aromat liści fiołka, który nadaje zapachom zupełnie inny charakter.

STAROŻYTNE KORZENIE FIOŁKÓW

Tytułowe fiołki (viola) znane są na prawie całym globie. Większość ich gatunków spotkamy w Europie, ale wiele z nich rośnie także w Azji, Ameryce Południowej, Północnej a nawet w Australii. Nie mają ograniczonego środowiska, choć najczęściej porastają zbocza gór, lasy i łąki oraz zdobią ogródki (również popularne bratki). Co ciekawe, uprawiano je już w starożytnych ogrodach, a o uwielbieniu fiołków mówią także legendy i mity. Według jednego z mitów greckich fiołki powstały na prośbę Zeusa, jako dowód miłości do nimfy Io, inny mit mówi o przemianie w delikatny kwiat jednej z córek Atlasa, by uchronić ją przed natarczywością Apolla. W starożytnej Grecji fiołki wieńczyły głowy biesiadników, Rzymianie z kolei wykorzystywali je jako wyraz czci dla duchów, przy strojeniu grobów i w dekoracjach w święto zmarłych. Istnieje także legenda o łzach Adama, z których powstały fiołki, gdy Bóg wybaczył mu grzechy. W ogólnej kulturze fiołki stały się symbolem miłości,, niewinności, skromności i długowieczności.

PACHNĄCY FIOŁEK NIE TYLKO W FIOLECIE

Fiołki występują w przeróżnych kolorach, od fioletów, błękitów, purpury, żółci po czystą biel. Najczęściej wykorzystywane są jednak te niebiesko – fioletowe, fiołki wonne, które wydzielają delikatny, słodko – pudrowy zapach. Mimo powszechności tego gatunku w naturze, pozyskanie olejku z fiołków jest o wiele trudniejsze i bardziej kosztowne niż innych ekstraktów. Do produkcji 30 gram esencji potrzeba tony płatków! Kosztowny proces produkcji jest głównym powodem wykorzystywania przez koncerny kosmetyczne syntetycznych zamienników aromatu fiołków, a ich naturalny zapach można spotkać jedynie w perfumach marek premium. W perfumiarstwie wykorzystywany jest również aromat liści fiołka, który w odróżnieniu od słodkiego, suchego zapachu kwiatów, jest wodny, metaliczny i chłodny.

VOILÀ ET VIOLET

Gdzie można wyczuć intensywną, fiołkową pudrowość? Z pewnością nie zabraknie jej wśród naszych perfum. Paniom radzimy zapoznać się z kompozycją, która jest hołdem dla delikatności fiołka – BLANC VIOLETTE HISTOIRES DE PARFUMS . Tytułowy fiołek został tu ujęty we wszystkich trzech fazach rozwoju zapachu. Połączono go z przyjemną nutą pudru ryżowego, zmysłowym ylang-ylang i drzewem sandałowym. W Mon Credo znajdziecie jeszcze inną kompozycję inspirowaną fiołkami, jest to FIDÈLE VIOLETTE JARDIN DE FRANCE . Woda kolońska o wyjątkowo naturalnym aromacie kwiatów na tle zielonego akordu, który buduje między innymi nuta liści fiołka. Intensywnie fiołkowe są też perfumy KLITO' od MIRKO BUFFINI. Tym razem zapach jest słodki, pudrowy, dosyć ciężki. Fiołkom towarzyszą w nim aldehydy i kwiatowe akcenty. Paniom poszukującym aromatu liści fiołka, polecamy aromatyczną, zieloną kompozycję MÉMOIRE D'ANNA SIMIMI . Otwarcie zapachu jest rześkie, energetyzujące soczystym zielonym jabłkiem, melonem, ananasem w oprawie fiołkowych liści, ale owocowy akord ewoluuje w kierunku kwiatowego bukietu, lekko osładzając się.

Panowie, dla Was też mamy fiołkowe akcenty! Jako najbardziej fiołkowy męski zapach uznaliśmy 99 REGENT STREET HUGH PARSONS , gdyż w składzie znalazła się nie tylko esencja z płatków kwiatów, ale także z liści tej rośliny. Kwiatom i liściom fiołka wtórują kwiaty i liście irysa. Zapach jest chłodny dzięki zawartości metalicznego geranium i świeżego, sosnowego akcentu mastyksu. AOUD VIOLET MANCERY to co prawda zapach sklasyfikowany jako damski, ale wbrew klasyfikacji polecamy go mężczyznom, gdyż przewodzi w nim surowy, dosyć ostry akord mchu i agaru w zielonej otoczce. Fiołek natomiast łagodzi całość wprowadzając pudrowy ton, ale jest pozbawiony słodyczy, co sprawia, że zapach wydaje się być typowo męską kompozycją. Marka Bois 1920 proponuje panom zielone akcenty liści fiołka w kąpieli wodnej, którą tworzą mistrzowsko połączone komponenty: geranium, hiacynt, herbata, jałowiec i rabarbar. Cytrusowe otwarcie OLTREMARE nie dominuje w zapachu, lecz dodaje mu śródziemnomorskiego klimatu. Bardzo rzadko spotykany aromat czarnego fiołka na skórzanym tle przewodzi CORONIE od BLEND OUD. Perfumy te są lekko słodkie dzięki zawartości maliny, jednak filar perfum jest niezwykle aromatyczny i zdecydowanie bardziej męski – jałowiec, grejpfrut i szafran.

Jeśli jesteście ciekawi kolejnych fiołkowych zapachów, zapraszamy do kontaktu przez nasz czat, infolinię, a także do odwiedzenia naszych perfumerii stacjonarnych.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ