Pokaż koszyk
Październik 7, 2022

Astrologia w perfumiarstwie, czyli pachnące znaki zodiaku

O tym, że zapach ma ogromną moc, wiedzą chyba wszyscy fani perfum, ale czy wiedzieliście, że ta moc może być jeszcze większa w odniesieniu do poszczególnych znaków zodiaku? Tekst o tym, że astrologia i perfumiarstwo mają ze sobą wiele wspólnego, przygotowała dla Was Joanna, która na co dzień pracuje w perfumerii Mon Credo w Starej Papierni, a w wolnym czasie pogłębia swą wiedzę w dziedzinie astrologii. Zapraszamy do lektury!

 

TEORIE ŻYWIOŁÓW I HUMORALNA A ZŁOŻONOŚĆ LUDZKIEJ NATURY

Ogień, ziemia, powietrze, woda - znaki zodiaku przyporządkowane są czterem żywiołom. Od wieków uznaje się, że wpływają one na cechy osobowości osób spod poszczególnych znaków.

Teoria żywiołów jest starożytną koncepcją przyrodniczą powiązaną z teorią humoralną, określającą temperament człowieka. Presokratejscy greccy filozofowie w VI i V w. p.n.e. przy użyciu koncepcji wskazującej na żywioł wody, ognia, ziemi i powietrza próbowali tłumaczyć sposób funkcjonowania wszechświata, odchodząc od rozumienia go poprzez religijne wierzenia. Jońscy filozofowie przyrody poszukiwali arché – pierwotnej zasady rzeczywistości: u Anaksymandra był to apeiron, czyli bezkres, u Heraklita woda, Tales z Miletu upatrywał jej w ogniu, natomiast Anaksymenes – w powietrzu. Ta przedklasyczna tendencja filozoficzna akcentowała materialność oraz jedność rzeczywistości. Żywioły, jako zasady o pewnych konkretnych cechach, wchodzić miały ze sobą w różnego typu relacje, w wyniku których tworzą się materialne byty. Przewaga danego elementu decydowała o ostatecznym charakterze takiego bytu.

Ponieważ koncepcja miała charakter holistyczny, cechy niesione przez dany żywioł przypisywano różnym aspektom rzeczywistości – z teorią żywiołów powiązana jest starożytna patologia humoralna, znajdująca najpełniejszy wyraz w opracowaniach rzymskiego medyka Galena z II i III w. n.e. Mówiła ona o występowaniu w ciele człowieka czterech humorów, czyli rodzajów fizjologicznych cieczy: krwi, flegmy, żółci i czarnej żółci. Dominacja jednej z nich odpowiadała za temperament danej osoby: sangwiniczny, flegmatyczny, choleryczny i melancholiczny. Są one również skojarzone z żywiołami, co uwidacznia się, gdy spojrzymy na przypisywane im cechy. Teorie żywiołów i humoralna zaczęły być traktowane jako uzupełniające się w wiekach średnich, przenikały się również z astrologią i alchemią. W ten sposób powiązano ideę makrokosmosu i mikrokosmosu, a poszczególne części ciała przypisano kolejnym znakom zodiaku.

W tak skonstruowanym układzie przecinających się mikro- i makrowłaściwości, żywioł ognia powiązany jest z temperamentem cholerycznym, latem, suchością i planetą Mars, a ziemi – z temperamentem melancholicznym, jesienią, zimnem i Saturnem. Powietrze związane jest z sangwinicznością, ciepłem, wiosną i Jowiszem, wreszcie wodzie odpowiada flegmatyczność, wilgoć, zima i Księżyc.

Siła zapachu jest ogromna, to on może przyciągać i odpychać ludzi, podkreślać osobowość i dodawać pewności siebie. Dlatego sztuka komponowania zapachów i odpowiedniego ich doboru zgłębiana jest od stuleci. Do każdego znaku zodiaku przypisane są esencje, które podkreślają jego atuty. A jakie aromaty sprzyjają Tobie?

 

PIRAMIDA ZAPACHOWA, CZYLI KLASYCZNY PODZIAŁ KOMPOZYCJI NA 3 ELEMENTY

Każdy zapach składa się z trzech elementów, zwanych nutami zapachowymi. Sprawą kluczową przy kompozycji perfum jest zachowanie równowagi pomiędzy szczególnymi woniami. Są to:

-nuta głowy- lekka i świeża, zazwyczaj należą do niej aromaty kwiatowe, cytrusy i zioła. Nuta głowy jest pierwszą, którą wyczuwamy, wąchając perfumy. Jest też najbardziej ulotna.

-nuta serca - stanowi charakter kompozycji. Znajdują się w niej aromaty kwiatowe, korzenne i drzewne. Te nuty stanowią charakter całego zapachu.

-nuta bazy - utrzymuje energię zapachu. Oparta jest o akordy drzewne, zwierzęce i ambrowe. Tutaj aromat utrzymuje się dłużej i jest możliwy do wyczucia dopiero po ok 20min. To właśnie baza odpowiada za trwałość zapachu. Może być wyczuwalna od kliku do kilkunastu godzin, a jeśli chodzi o ekstrakty, zapach na ubraniach, włosach czy meblach utrzymuje się nawet do kilku dni.

 

ŻYWIOŁY A ZNAKI ZODIAKU

Mamy cztery żywioły, do których przypisanych jest 12 znaków zodiaku:

Znaki ogniste: duch, inspiracja, energia, instynkt, komunikatywność, aktywność.

Znaki powietrzne: umysł, intelekt, pomysłowość, niezależność, humanitarność, idee.

Znaki wodne: emocjonalność, wyobraźnia, opiekuńczość, introwertyzm, empatia.

Znaki ziemne: fizyczność, praktycyzm, zmysłowość, przyziemność.

 

JAKIE AROMATY PASUJĄ DO POSZCZEGÓLNYCH ZNAKÓW ZODIAKU?

Ogień - Baran, Lew, Strzelec.

Osoby temperamentne potrzebują zdecydowanego zapachu, w którym zakochają się od pierwszego powąchania. Do waszej natury pasują : paczula, bursztyn, cynamon, imbir, dym oraz gardenia i geranium. Sprawdzą się tu również kadzidłowce, feromony oraz cytrusy dla Lwa.

Strzelce szukają wolności, powinny postawić na aromaty orientalne takie jak kardamon, goździki, mango, ananas, cedr, paczula, szafran i pieprz.

WODA - RAK, SKORPION, RYBY.

Raki, z pozoru chłodne lecz w środku czułe, odnajdą się w nutach magnolii, róży, ambry, kamfory, eukaliptusa, karmelu oraz wanilii.

Hipnotyzujące skorpiony otuli piżmo, cedr, paczula, mirra, kardamon, palisander, ylang-ylang, a także słodycz maliny, brzoskwini i porzeczki.

Marzycielskie ryby świetnie będą się czuły w woniach orientalnych przypraw, białych kwiatów, pomarańczy, wanilli i mchu dębowego.

ZIEMIA - BYK, PANNA, KOZIOROŻEC.

Osoby te lubią poczuć się luksusowo, a jednocześnie namiętnie. Sprzyjać Wam będą ambra, bez, konwalia, róża, gruszka wanilia i piżmo.

U koziorożców, ambitnych i z klasą, sprawdzą się paczula, rozmaryn, kawa, ambra, wetiwer.

Dla Panny- piżmo, drzewo sandałowe, peonia, gruszka, bazylia, rozmaryn, trawa cytrynowa - zapachy czyste i rześkie.

Powietrze - Bliźnięta, Waga, Wodnik.

Bliźniętom pasują zapachy jaśminu, orchidei, ylang-ylang, paczuli, soli morskiej oraz czerwonego pieprzu - te nuty podkreślą ich inteligencję, nieoczywistość oraz pomysłowość.

Wagi - zmysłowe, z potrzebą harmonii - dla was najlepiej skomponują się nuty czekolady, pomarańczy, szafranu, paczuli, maliny, róży.

Ekscentryczną naturę wodników podkreślą nieoczywiste nuty - jaśmin, gałka muszkatołowa, olibanum, mięta, paczula, fiołek, nuty leśne.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ