Pokaż koszyk
Styczeń 11, 2017

Z kredensu do flakonu. O kuchennych składnikach perfum

Jest wiele miejsc, które pachną. Inaczej pachnie kwiaciarnia, inaczej kawiarnia, jeszcze inaczej apteka czy przychodnia lekarska. Miejscem o specyficznym zapachu jest też niewątpliwie kuchnia. Nosi w sobie tysiące woni - wszystko zależy tu od wyobraźni właściciela. A jakie zapachy, które możemy spotkać właśnie w izbie kuchennej, pojawiają się także w składzie perfum?

 

Jest ich więcej niż mogłoby się wydawać. Zapachy produktów żywnościowych, oczywiście tych naturalnych, często spotykamy zamknięte we flakonach perfum. Zacznijmy od zwrócenia uwagi na jedną ważną rzecz - to, jak coś smakuje, różni się od tego, jak pachnie. Więc jeśli nawet jakiejś przyprawy używamy do bardzo słodkich lub bardzo ostrych potraw, nie determinuje to jej zapachu, tym bardziej w całej mieszance. Jeśli jednak nadal wydaje Wam się, że to niemożliwe, a składniki z kuchni nie mogą znaleźć się w perfumach, rozwiewamy wątpliwości. Spójrzcie na tych kilka przykładów.

1. Mandarynka

Dla większości to zapach Bożego Narodzenia. Tymczasem mandaryka pojawia się w wielu perfumach. Ma odświeżający i pobudzający aromat. Dodatkowo posiada właściwości uspokajające, odświeżające oraz antydepresyjne. Spotkamy ją w zapachu Olympea od Paco Rabane.

 

2. Kardamon

Pisaliśmy o nim na naszym blogu całkiem niedawno. Kardamon często mylony i zamieniany jest z cynamonem. Jest jednak od niego ostrzejszy. Arabowie uznali go za dobry afrodyzjak i pogląd ten znany jest po dziś dzień. Zapewne się więc sprawdza... Kardamon, spotykany w mieszankach korzennych, grzańcach i piernikach, w perfumach jest bardzo popularnym elementem. Użyty został m.in. w Crystal Noir od Versace.

 

3. Anyż

Anyż znany jest też przede wszystkim z kuchni. Potrwy indyjskie bez niego praktycznie nie istnieją. Perfumiarze upatrzyli go sobie jednak jako składnik perfum. Nie bez przyczyny - ma on doskonałe działanie relaksacyjne, a w dodatku pomaga uzyskać równowagę emocjonalną. W perfumach najlepiej łączy się go m.in. z liściem laurowym, kardamonem, kolendrą czy drzewem cedrowym. Spotkamy go np. w perfumach Lolita Lempicka, tejże.

 

Te trzy przykłady to tylko namiastka tego, co z kuchennych składników potraw staje się clue sprawy przy tworzeniu perfum. Jeśli szukacie zapachu - dla siebie lub dla znajomych, w prezencie lub bez okazji - zapraszamy do odwiedzin w naszym sklepie www.moncredo.pl. Znajdziecie tam najróżniejsze perfumy, zarówno te popularnych marek, jak i niszowe.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ