Pokaż koszyk
Marzec 27, 2017

Nieodkryty zmysł węchu - ciekawostki

Zapytani o to, jakiego zmysłu byłoby nam najmniej szkoda, większość z nas odpowiada, że węchu. Dużo trudniej byłoby nam pożegnać się ze wzrokiem czy słuchem. Tymczasem okazuje się, że zmysł węchu jest o wiele ważniejszy, niż może nam się wydawać.

 

Gdy zostaniemy zapytani o zmysł węchu, większość z nas powie o możliwości wyczuwania zapachów i o tym, że odpowiedzialny jest za niego nasz nos. A co jeszcze warto wiedzieć o tym zmyśle? Mamy dla Was na dzisiaj kilka ciekawostek!

 

1. Psy mają 40 razy lepszy węch niż ludzie

Narząd węch, który u ludzi znajduje się w górnej części jamy nosowej, stworzony jest  z nabłonka węchowego. W nim z kolei znajduje się 5 milionów komórek receptorowych, pozwalających wyczuć konkretny zapach. U psów, znanych m.in. z doskonałego węchu, tych komórek jest 200 milionów, czyli 40 razy więcej niż u człowieka. To obrazuje, dlaczego tak dobrze sprawdzają się w tropieniu śladów zaginionych osób.

 

2. Niebezpieczna anosmia

Anosmia, czyli zanik zmysłu węchu, zasadniczo nie jest dla nas w żaden sposób szkodliwy. W rzeczywistości jest niestety trochę inaczej. Kiedy nie czujemy zapachów, nie potrafimy ocenić, czy mięso w naszej lodówce nie zaczęło nieładnie pachnieć. Grozi nam więc przygotowanie potrawy z zepsutych składników. Gorzej będzie, gdy nie wyczujemy dymu lub innego zwiastującego niebezpieczeństwo zapachu... Ostatecznie minusem jest również fakt, że przy anosmii nie jesteśmy w stanie sami dobrać właściwych dla siebie perfum. Pozostaje nam jedynie zdać się na łaskę lub niełaskę koleżanek...

 

3. Węch a objawy chorób

Węch zanika nam powoli. Zwykle nie zauważamy pierwszych objawów problemów z nim. Kiedy jednak dostrzeżemy, że z naszym zmysłem powonienia nie wszystko jest tak, jak powinno, nie należy bagatelizować objawów. Zanik węchu może być bowiem jedną z początkowych oznak choroby Parkinsona albo schizofrenii. Jeśli widzimy u siebie problemy z węchem, warto dobrze się przebadać, aby wykluczyć ewentualne schorzenia.

 

Wszystkich - również tych, którym węch szwankuje - zapraszamy do odwiedzenia naszej perfumerii moncredo.pl. Jesteśmy pewni, że dzięki wyczerpującym opisom uda Wam się znaleźć odpowiedni zapach, nawet bez wąchania go. Powodzenia!

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ