Pokaż koszyk
Kwiecień 22, 2016

Naturalne i syntetyczne składniki perfum

Wśród nowości pojawiających się obecnie na rynku perfum coraz częściej spotkać można syntetyczne odpowiedniki komponentów zapachowych. Wąchając tworzone współcześnie perfumy, nie powinniśmy wierzyć, że substancja w środku to mieszanka naturalnych olejków eterycznych, uzupełniona piżmem czy ambrą. Jakie są syntetyczne i naturalne składniki perfum?

 

Otrzymywanie składników zapachów

Jeśli spojrzymy na tę kwestię pod względem ekologii, syntetyczne odpowiedniki składników naturalnych to świetne rozwiązanie. Aby uzyskać egzotyczne komponenty perfum, zniszczone muszą zostać liczne rośliny, a w dodatku koszt ich produkcji nie należy do niskich. Jeszcze dramatyczniej wygląda kwestia otrzymywanie utrwalaczy odzwierzęcych – związało się z torturowaniem stworzeń, aby pozyskać odpowiednią ilość wydzieliny. Syntetyczne odpowiedniki mają zastąpić te naturalne. Przeważnie są one w 90% identyczne z naturalnymi. Naukowcy przeanalizowali całe mnóstwo składników roślinnych. Ich badania dowiodły, że w warunkach laboratoryjnych da się odtworzyć identyczny zapach.

 

Co wchodzi w skład perfum?

Warto w tym momencie przypomnieć, co wchodzi w skład perfum:

  • substancja podstawowa – to główny zapach,
  • substancja nadająca określony odcień aromatyczny,
  • substancja nadająca zapachowi głównemu indywidualny charakter,
  • substancja utrwalającazapach - zwana również fiksatorem.

 

Perfumiarze – na czym polega ich praca?

W dzisiejszych czasach spotkać można – niestety – nie więcej niż 200 wykwalifikowanych perfumiarzy.Potrafią oni rozróżnić ok. 10 000 zapachów. Do tej pracy nie wystarczy jedynie dobry zmysł węchu –potrzebna jest także pamięć i wyobraźnią, która pozwoli projektować zapach. Nie mając w tej dziedzinie doświadczenia, trudno byłoby wyobrazić sobie, jaki będzie ostateczny efekt połączenia składników.Oprócz tego perfumiarz powinien również posiadać zdolność łączenia składników, które w konkretnej kompozycji zapachowej mogłyby zacząć reagować z resztą składników powstałej mieszaniny. Wiedzą też, które z naturalnych składników mogą łączyć się z syntetycznymi i odwrotnie.

Miejmy nadzieję, że zawód ten nie zaniknie, lecz w przyszłości w fachu tym odnajdzie się jeszcze wielu adeptów sztuki perfumiarskiej.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ