Pokaż koszyk
Kwiecień 8, 2016

Jak odróżnić zapachy? O klasyfikacji perfum

Lubimy ładnie pachnieć. Zapach w pewien sposób świadczy o człowieku i o tym, w jaki sposób kreuje swój wizerunek. Wielokrotnie zapytani o rodzaj perfum, jakie lubimy najbardziej, nie potrafimy odpowiednio sklasyfikować swojego ulubionego zapachu. Przyjrzyjmy się więc dzisiaj nieco bliżej klasom perfum.

Kwiatowe

To najczęściej spotykane perfumy. Akcenty kwiatowe znaleźć można w składzie niemal każdych perfum. To w głównej mierze zapachy kobiece, choć delikatne nuty kwiatowe są wyczuwalne również w niektórych perfumach męskich. W tej grupie przeważają nuty jaśminu (który uchodzi za najskuteczniejszy afrodyzjak), tuberozy, bzu, róży, fiołka czy konwalii. Wśród nich wyróżnić można kompozycje jednokwiatowe, bukiet kwiatów, białe kwiaty oraz kwiaty i aldehydy.

 

Drzewne (leśne)

Zawarte są w nich nuty sandałowe, wyciąg z drewna cedrowego oraz różnych drzew egzotycznych, np. drzewa oud czy drzewa gwajakowego. Łącząc się z akcentami korzennymi, tworzą przede wszystkim zapachy dla mężczyzn.

 

Orientalne (ambrowe)

Powszechnie przyjęło się, że to najbardziej erotyczne i zmysłowe perfumy. Są słodkie, mają dużą zawartość wanilii i rodzynek, otulają ciepłem balsamów. Nazwa „ambrowe” nie jest przypadkowa – wzięła się od perfum Ambre Antique Francis Coty'ego, powstałych w 1905 roku.

 

Cytrusowe (zielone)

Ten rodzaj zapachów określa się jako odświeżające i energetyczne. Zielony akord tworzą nuty liści i trawy. To dzięki nim perfumy te mają w sobie niezwykłą soczystość i elastyczność. Składane są przede wszystkim z cytryny, mandarynki, grapefruita i kwiatu pomarańczy.

 

Fougere (paprociowe)

Nazwa tych perfum wywodzi się od męskiego zapachu Fougere Royale z 1882 roku. Ich nazwa w polskim tłumaczeniu oznacza „królewską paproć". Akord fougere jest odrobinę narkotyczny i wizjonerski – stoi za tym woń lawendy i paczuli. Jednocześnie zapach ten emanuje siłą dzięki cierpkim nutom mchu dębowego i bergamoty.

 

Szyprowe

Zapachy te opierają się na nucie mchu dębowego. Dzięki niemu mają one ciężki, ziemny zapach. Poza wspomnianym mchem, w zapachach z grupy szyprowej można również wyczuć żywicę, paczulę, różę oraz bergamotkę.

 

Dobrze jest umieć odróżniać zapachy. Kiedy chcemy wytłumaczyć komuś, jakich perfum najbardziej lubimy używać, możemy posłużyć się konkretnym klasyfikatorem. Pomoże to również trafić na właściwą półkę w perfumerii. Rozróżnianie zapachów nie jest jednak rzeczą prostą – nie ma w tym nic dziwnego, wszak opiera się na zmyśle węchu, a ten zależny jest choćby od stanu naszych dróg oddechowych. Jedno jest pewne – odróżniania zapachów można się nauczyć. Zatem do dzieła!

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ