Pokaż koszyk
Listopad 2, 2019

Bób tonka, paczula, kastoreum, bergamotka - czym są popularne składniki perfum?

Zazwyczaj w ramach blogowych wpisów polecamy najciekawsze perfumy, zwracając uwagę na ich unikatowe, bogate kompozycje. Tym razem natomiast nie skupimy się na poszczególnych markach i tytułach – przyjrzymy się natomiast najbardziej wyrazistym składnikom, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wyrazistego, świeżego, oryginalnego aromatu. Czym charakteryzują się bób tonka, paczula, kastoreum i bergamotka? Podpowiadamy poniżej!

1. Bób tonka

Bób tonka, a dokładniej tonkowiec wonny, znany także jako fasola tonka, fasola tonkini lub fasola tonkińska. Jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina zaliczana do rodziny bobowatych, która wyróżnia się mocnym, intensywnym, ale jednocześnie przyjemnie słodkim zapachem. Pochodzi z Ameryki Środkowej oraz Ameryki Południowej (północna część kontynentu), ma czarne łupiny z gładkim wnętrzem, a rozpoznać można ją na przykład po różowych kwiatach. W nasionach znajduje się kumaryna, która odpowiada za wspomnianą wcześniej woń, a sama roślina znajduje zastosowanie nie tylko w branży kosmetycznej, ale też w przemyśle tytoniowym oraz cukierniczym.

2. Paczula

Paczula lub też paczulka, albo paczulka wonna, a najczęściej – brodziec paczulka. Jest to roślina pochodząca z tropikalnego obszaru Azji, uprawiana także w zachodniej części Afryki oraz na Karaibach. Posiada niewielkie, białe i biało-różowe kwiaty, a stosowana jest przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Dlaczego natomiast cieszy się tak dużym powodzeniem? Przede wszystkim dlatego, że uzyskuje się z niej olejek paczulowy, który sprawia, że perfumy są świeże i orzeźwiające, a także podkreśla ona bogactwo pozostałych składników, tworzących poszczególne kompozycje.

3. Kastoreum

Kastoreum występuje także pod nazwą „strój bobrowy” i jest wydzieliną pochodzenia zwierzęcego. Dokładnie rzecz ujmując: jest to wydzielina gruczołów skórnych bobra – nie tylko europejskiego, ale również kanadyjskiego. Swą niezwykłą woń kastoreum zawdzięcza kastoraminie, a stosowane jest ono głównie w branży perfumeryjnej do podkreślenia aromatu innych składników. Cechuje ją wyrazisty, naturalny zapach, który stanowi bazę wielu kompozycji.

4. Bergamotka

Inaczej: pomarańcza bergamota. Roślina z rodziny rutowatych, które uprawiana jest we Włoszech, choć prawdopodobnie pochodzi z Indii. Jest to niewielkich rozmiarów drzewo, które wyróżnia się szeroką koroną, podłużnymi liśćmi o ząbkowanych brzegach oraz małymi kwiatami o słodkim zapachu i owocami, które z kolei cechują się zapachem odrobinę gorzkim. Ze skórki owoców, liści i z kwiatów uzyskuje się aromatyczne olejki eteryczne – bergamotowy wykorzystywany jest do produkcji herbaty, a nerolowy – do produkcji perfum. Co ciekawe, po bergamotkę sięga się też w aromaterapii, ponieważ znana jest ze swych właściwości relaksacyjnych i rozluźniających.

Który składnik wydaje się Wam najbardziej interesujący?

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ