Pokaż koszyk
Czerwiec 29, 2016

Zapach paczuli

Według niektórych źródeł uchodzi za najbardziej wonne spośród ziół w botanicznym królestwie. W Azji z kolei początkowo powszechnie stosowana było jako specyfik na mole. Mowa o paczuli. Poznajcie ją!

 

Paczula, czyli?

Sama nazwa zapewne nie mówi większości osób za wiele. To półkrzew z rodziny jasnotowatych. Naturalnie występuje w tropikalnych regionach Azji  (m.in. na Filipinach, Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim), ale przyjmie się ona także w każdym innym miejscu o ciepłym i  tropikalnym klimacie. Nazwa tej rośliny wywodzi się z języka tamilskiego. Oznacza nic innego jak zielony liść.  Roślina ma bladoróżowe albo białe kwiaty i liście o intensywnym aromacie. To właśnie one, ze względu na swój silny zapach, były często chętnie używane w do produkcji perfum.

 

Zastosowanie paczuli. Gdzie można ją znaleźć?

Nie wiadomo dokładnie, kiedy paczulę odkryto. Wiemy jednak, że po raz pierwszy została opisana w botanice na Filipinach, w XIX wieku, a dokładnie w 1845 roku. Jest ona bardzo znana jako nuta bazowa do różnego typów perfum, a także do mieszanek aromaterapeutycznych. Co ciekawe, bywa ona również dodatkiem produktów do pielęgnacji włosów oraz do odżywek. Paczula sprawia, że włosy są bardziej miękkie, delikatne i mają większy połysk.  Do czego jeszcze się przydaje? Otóż olejek z paczuli ma działanie uspokajające w stanach napięcia nerwowego. Pozwala również uporać się z bezsennością i zwalczyć uczucie paniki. Paczula świetnie poprawia też nastrój. Przez to często stosuje się ją w aromaterapii. Bywa również składnikiem olejków przeznaczonych do masażu. Doskonale łączy się z ylang-ylang, drzewem sandałowym, wetywerią oraz różą. Co ciekawe, paczula uchodzi również za afrodyzjak. 

 

Paczula w perfumach

Zapach ten stanowi przeważnie składnik nuty bazowej perfum. Wspaniale łączy się on z kadzidłem, cedrem, olejkami cytrusowymi, mirrą, jaśminem, drzewem sandałowym, wetywerią oraz różą. Z kolei w kompozycjach cytrusowych paczula pozwala na osiągnięcie świeżej i mocnej nuty głowy. Gdy staje się składnikiem mieszanki kwiatowej, jest bazą do olejków z geranium, kwiatów pomarańczy, róży, szałwii czy lawendy.

 

Jeśli jeszcze nie wąchaliście paczuli, zapewniamy, że warto. Wszystkich, którzy poszukują idealnego zapachu dla siebie, zapraszamy do naszego sklepu na www.moncredo.pl.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ