Pokaż koszyk
Czerwiec 14, 2019

Zmiany preferencji zapachowych - czy są możliwe?

Niektórzy przez całe życie trzymają się jednego ulubionego zapachu, inni co pewien czas zmieniają perfumy na takie, w których dominują zupełnie odmienne nuty. Czym to jednak jest spowodowane? Czy z wiekiem nasze preferencje dotyczące zapachów się zmieniają? A może decyduje o tym coś zupełnie innego?

Perfumy a wiek

Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy wraz z wiekiem zmieniają się nasze preferencje zapachowe. Badania przeprowadzone przez doktor Rachel S. Herz na kobietach z różnych grup wiekowych zdają się jednak wskazywać, że czas nie powoduje zmian, jeśli chodzi o ulubione zapachy. Jej obserwacje wykazały, że niezależnie od wieku niektóre wonie są uznawane przez panie za bardzo atrakcyjne, inne zaś mają stosunkowo mało oddanych wielbicielek. Co więc sprawia, że z czasem kobiety zaczynają wybierać zupełnie inne kompozycje? Według doktor Herz wpływ na to ma fakt, że z czasem stają się bardziej świadome własnego ja. Oznacza to, że im starsza kobieta, tym lepiej potrafi poznać własne preferencje i tym chętniej wybiera perfumy, które są z nimi zgodne.

Badaczka twierdzi, że młode kobiety lubią testować różne zapachy i nie do końca potrafią określić, co najbardziej przypada im do gustu. Dodatkowo zaś panie na tym etapie życia częściej podejmują decyzje pod wpływem emocji lub panującej mody, stąd zapachy, które preferują później, mogą bardzo różnić się od tych wybieranych w młodości. Nie zawsze musi się jednak dziać w ten sposób. Bywa, że po latach najchętniej wracają do perfum używanych na wcześniejszych etapach życia, co wiąże się z przyjemnymi wspomnieniami powiązanymi w mózgu z tymi właśnie kompozycjami.

Preferencje zapachowe a geny

O tym, że preferencje zapachowe nie zmieniają się drastycznie wraz z wiekiem, mogą też świadczyć badania Manfreda Milinskiego z Instytutu Maxa Plancka w Plön i Clausa Wedekinda z University of Edinburgh. Twierdzą oni, że perfumy wybieramy w taki sposób, by jak najlepiej podkreślić swój naturalny zapach, co ma związek z chęcią doboru odpowiedniego partnera. Dlatego też najprawdopodobniej nasze upodobania co do zapachów zapisane są w genach. Tę teorię potwierdzają ich badania przeprowadzone na studentach. Milinski i Wedekind kazali wybranej do testów grupie osób uszeregować zapachy od tych, które najbardziej im się podobają, do tych, które przypadły im do gustu najmniej. Następnie pobrali od nich próbki krwi i odkryli, że studenci o tych samych genach dla pewnych białek MHC preferowali te same grupy zapachowe. Czy jednak jest to dostateczny dowód, że nasze preferencje co do perfum zapisane są w genach? Tego nie można być zupełnie pewnym.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ