Pokaż koszyk
Czerwiec 23, 2020

Zapachy, które uspokajają i poprawiają nastrój

W tym wpisie znajdziesz zestawienie zapachów, które błyskawicznie uspokajają i pozwalają pozbyć się negatywnych emocji. Żeby odczuć ich niesamowitą moc, nie musisz inwestować. Wymienione aromaty są dostępne za darmo, na wyciągnięcie ręki. Znajdź sobie spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał, wycisz telefon i oddaj się lekturze.

Świeży chleb lub ciasto

Spróbuj przenieść się do czasów dzieciństwa. Wyobraź sobie, że jest letni, sobotni poranek, a Ty wchodzisz do kuchni, w której od wczesnych godzin krząta się mama. Siadasz niedbale przy stole, wciąż jeszcze rozmyślając o zdarzeniach ze snu. Nagle odczuwasz niesamowicie przyjemny zapach, który coraz intensywniej wypełnia całe pomieszczenie.

To świeżo upieczony chleb, który mama ostrożnie wyciąga z piekarnika. Jest jeszcze gorący, ale mama w skupieniu kroi go na mniejsze kawałki. Wydobywające się ciepło i ten jedyny w swoim rodzaju zapach sprawiają, że czujesz się naprawdę spokojna i zrelaksowana. Mimo że cały seans trwa zaledwie kilka minut, rozpoczynasz dzień w pięknym, błogim nastroju.

Pachnąca, wyprana pościel

Po wymagającym dniu chcesz jak najszybciej znaleźć się w najbezpieczniejszym miejscu na świecie, czyli Twoim łóżku. Masz wrażenie, że dzisiaj już nic dobrego Cię nie spotka, więc mocno otulasz się kołdrą i czekasz, aż ten dzień wreszcie się skończy. Przez kilka chwil sen jednak nie nadchodzi. Zamiast znużenia i poczucia braku sensu Twoją duszę wypełnia przyjemne ciepło. Co się wydarzyło?

Kołdra, którą tak mocno się otuliłaś, jeszcze chwilę temu wirowała w pralce w towarzystwie pięknie pachnącego płynu, a później suszyła się na dworze przy akompaniamencie śpiewu ptaków, lekkiego wiatru i ciepłych promieni słonecznych. Jej świeży zapach i cudowna miękkość pozwalają Ci błyskawicznie zapomnieć o trudach dnia i w pełni korzystać z zasłużonego odpoczynku.

Ukochana osoba, z którą mieszkasz

Uczucie błogiego spokoju i wyciszenia zapewnia także zapach ukochanej osoby, przy której budzisz się każdego dnia. Nawet jeśli pewnego wieczoru nie będziesz zasypiała obok swojej drugiej połówki, nadal możesz zapewnić sobie spokój i lepsze samopoczucie o poranku. Jak to możliwe? Czy zapach może działać tak jak fizyczna obecność?

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie przeprowadzili badanie, podczas którego ochotnicy zasypiali na koszulkach należących do ich partnerów i obcych osób. Nocą specjalne urządzenia rejestrowały ich aktywność, a o poranku uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące jakości snu. Lepsze wyniki uzyskały osoby śpiące na koszulkach należących do partnerów.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ