Pokaż koszyk
Kwiecień 15, 2019

Senselier - kto to taki?

Zawód senseliera jest ściśle powiązany z branżą perfumiarską, jednak nadal niewiele osób wie, czym tak naprawdę zajmuje się osoba, która go uprawia. Choć mogłoby się wydawać, że senselier to ktoś, kto tworzy zapachy, tak naprawdę jego rola jest zupełnie inna. Przeczytajcie, na czym polega praca w tym nowym i nadal mało znanym zawodzie.

Co robi senselier?

Senselier to inaczej mówiąc trener zapachowy. Jest profesjonalistą, który zajmuje się doradzaniem ludziom w kwestii dobierania zapachów, ich łączenia oraz sposobów, na jakie można wykorzystać je w marketingu. Nie buduje nowych kompozycji zapachowych - tym zajmują się nosy - jednak ma bardzo czuły i doskonale wyćwiczony zmysł powonienia. Dlatego potrafi rozpoznawać setki zapachów, umie wyodrębnić w nich główne składniki i doskonale rozpoznaje nutę głowy, serca i bazy.

Jak szkoli senselier?

Swoją wiedzą o perfumach dzieli się najczęściej podczas specjalnych szkoleń dwojakiego rodzaju - dla osób prywatnych i dla firm. Te pierwsze polegają przeważnie na nauce doboru zapachu do osobowości, stroju, okazji, pory dnia czy roku. Z pomocą senseliera uczestnicy odkrywają swoje preferencje zapachowe i uczą się, w jaki sposób perfumy wpływają na ich nastrój. Szkolenia dla firm mają z reguły inny charakter - na nich senselier wyjaśnia, w jaki sposób można wykorzystać zapachy do promocji marki. Tłumaczy, które nuty zapachowe działają pobudzająco, a które relaksują, i doradza, jakie będą najlepiej wpływały na poziom sprzedaży. Uświadamia przedsiębiorców, jak ważna jest taka wizytówka zapachowa i jak działa na konsumentów.

Jak zostać senselierem?

Zawód ten nie jest popularny i trudno jest znaleźć szkołę przygotowującą do zostania profesjonalnym senselierem. W Polsce nadal nie ma ani jednej placówki, która oferowałaby kształcenie przyszłych specjalistów w tej dziedzinie. Co więcej, możemy pochwalić się tylko jednym zawodowym senselierem - Martą Siembab. Zawód ten jednak powoli zyskuje rozgłos i przestaje być tak tajemniczy, co sprawia, że w internecie zaczynają się już pojawiać kursy dla senselierów. Nie można jednak zapominać, że szkolenia są jedynie dodatkiem, zaś kluczem do odniesienia sukcesu w tej dziedzinie są naturalne predyspozycje - niezwykle dobry węch oraz umiejętność zapamiętywania zapachów.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ