Pokaż koszyk
Styczeń 7, 2019

Perfumy, woda perfumowana, kolońska... czym się różnią?

Prawie każdy, kto kupił specyfik o pięknym zapachu zamknięty w ozdobnym flakoniku, twierdzi, że nabył perfumy. W wielu przypadkach jednak jest to błędne określenie. Na rynku znajduje się wiele innych substancji zapachowych – jak chociażby woda toaletowa czy perfumowana – i to one są kupowane dużo częściej. Jaka jest równica między nimi a perfumami?

Oczywiście najbardziej oczywista, która od razu nasuwa się na myśl, to ta w trwałości zapachu. Czym jednak jest ona spowodowana? Perfumy, woda perfumowana, toaletowa i kolońska mają w składzie olejki eteryczne, które nadają im piękną woń. W każdym z tych specyfików występuje jednak inne ich stężenie. Zawartość olejków może wahać się od kilkudziesięciu do zaledwie kilku procent. Taka ich ilość znajduje się w każdym z tych wyrobów:

Perfumy – luksus w buteleczce

Najwięcej olejków eterycznych jest oczywiście w tradycyjnych perfumach. Tam ich zawartość sięga od 20 do aż 43%. Sprawia to, że są one niezwykle trwałe, ale też znacznie wpływa na ich cenę. Niewielki flakonik prawdziwych perfum zwykle kosztuje kilkaset złotych. Ich jakość zdecydowanie usprawiedliwia jednak cenę – gdy ich użyjemy, zapach otacza nas nawet po kilku godzinach.

Woda perfumowana – na każdą kieszeń

Ci, którym zależy na trwałości zapachu, ale nie chcą wydawać tak dużej kwoty, z reguły decydują się na wodę perfumowaną. Jest ona druga pod względem ilości olejków eterycznych w składzie – ma ich 10 do 20%. Po czym poznać ją na drogeryjnej półce? Ma ona na opakowaniu napis EDP, który jest skrótem od francuskiego wyrażenia oznaczającego wodę perfumowaną – eau de parfum.

Woda toaletowa – idealna na lato

Jeszcze mniej olejków eterycznych znajduje się w wodzie toaletowej. Ich zawartość w tym wyrobie waha się od 5 do 10%. Oczywiście sprawia to, że specyfik ten nie jest specjalnie trwały. Jest jednak bardzo lekki, dlatego idealnie sprawdza się podczas letnich upałów, kiedy zapachy o większym stężeniu mogą okazać się zbyt ciężkie i duszące. Ich oznaczenie to EDT – od eau de toilette.

Woda kolońska – na nieformalne wyjścia

Ten wyrób ma zaledwie 3-5% olejków eterycznych, dlatego jego cena przeważnie nie jest zbyt wysoka. Nie jest zbyt trwały, jednak dzięki temu świetnie nadaje się na te okazje, które wymagają bardzo nieformalnego stroju – jak grille czy inne imprezy na wolnym powietrzu lub wydarzenia o charakterze sportowym. Woda kolońska oznaczana jest skrótem EDC od francuskiego eau de cologne.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ