Pokaż koszyk
Grudzień 17, 2018

Perfumy unisex – co warto o nich wiedzieć?

Perfumy unisex, czyli przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, nie są wymysłem współczesności. Choć wydaje się, że stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku, tak naprawdę nie był to ich debiut, ale... powrót. Kiedy znalazły się na nim po raz pierwszy? I dlaczego zniknęły na długie lata?

Unisex w początkach perfumiarstwa

Pierwsze perfumy były towarem niezwykle luksusowym. Flakoniki z wonnościami osiągały zawrotne ceny, więc ich posiadanie i używanie było oznaką statusu społecznego i niemałego bogactwa. Były tak samo pożądane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. W początkach nowożytnego perfumiarstwa, czyli w XIV wieku, nie widziano więc jeszcze potrzeby, by klasyfikować zapachy ze względu na płeć. Z dostępnej wtedy oferty najmożniejsi wybierali po prostu coś dla siebie, kierując się jedynie własnym gustem. Taki stan w perfumiarstwie utrzymywał się przez całe stulecia, a skończył się dopiero wraz z nadejściem wieku XIX.

Wiek XIX – wiek podziałów

XIX wiek był czasem rewolucyjnym dla wielu dziedzin. Zmiany nie ominęły także branży perfumiarskiej. Wtedy to pierwsi „marketingowcy” postanowili ściśle określić grupę odbiorców danych perfum, by łatwiej było rozreklamować produkt i tym samym go sprzedać. Doprowadziło to do ścisłego podziału perfum na damskie i męskie. Zapachy przeznaczone dla pań były lekkie, kwiatowe lub owocowe, te dla mężczyzn zaś dużo cięższe, często nieco orientalne lub piżmowe. Zaczęły też znacznie różnić się opakowaniami.

Powrót unisex

Szybko jednak okazało się, że podział ten jest bardzo umowny, a gusta ludzi tak różne, że nie sposób sklasyfikować ich ze względu na płeć. Wiele kobiet woli zapachy, które umownie uznawane są za męskie, niektórzy panowie zaś gustują w zdecydowanie słodszych i lżejszych woniach. Kiedy zrobiło się to oczywiste dla wielkich twórców perfum, zaczęli oni dążyć do zniesienia niewygodnego podziału. Jednymi z pierwszych orędowników perfum unisex byli Coco Chanel oraz Yves Saint Laurent. - to ten drugi wprowadził na rynek w 1975 roku pierwsze perfumy oficjalnie przeznaczone dla obu płci. Był to zapach Eau Libre, który jednak nie zyskał dużego rozgłosu.

Jako twórca perfum unisex do historii przeszła inna wielka marka - Calvin Klein. To ona wypuściła w 1994 roku perfumy One – pierwszy zapach unisex, który zyskał popularność. Od tego roku perfumy dla obu płci zyskują coraz większą popularność. Znajdują się już w ofercie wielu znanych marek i są wybierane przez szerokie grono kobiet i mężczyzn. Bo w końcu dlaczego perfumy miałyby mieć płeć?

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ