Pokaż koszyk
Sierpień 12, 2019

Perfumy orientalne - co należy o nich wiedzieć?

Perfumy orientalne to kompozycje charakteryzujące się dużą trwałością, intensywne, ciepłe, nietypowe. Niektórym przypadają do gustu niemal natychmiast, inni muszą długo się do nich przekonywać. Zdecydowane różnią się od zapachów proponowanych przez europejskich producentów perfum. Co jest w nich tak niezwykłego, że od setek lat są w modzie i przyciągają kobiety i mężczyzn z całego świata?

Moc orientalnych olejków

Perfumy orientalne pochodzą z krajów Bliskiego Wschodu, czyli najczęściej z Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Maroka. Prawdopodobnie zaczęto je wytwarzać około 2000 roku p.n.e., głównie z palonych przypraw korzennych. Tradycyjne perfumy tego typu różnią się od europejskich przede wszystkim postacią. Podczas gdy europejskie kompozycje powstają poprzez rozpuszczanie olejków eterycznych w alkoholu, orientalne zapachy sprzedawane są jako czyste olejki. Dzięki temu są one niezwykle trwałe, co przysparza im zwolenników na całym świecie. Ich postać sprawia jednak także, że są bardzo intensywne i ciężkie, dlatego w niektórych sytuacjach - na przykład w pracy czy w komunikacji miejskiej - mogą być zbyt intensywne. Z tego powodu w Europie czy Ameryce traktuje się je głównie jako perfumy na wieczór i na specjalne okazje.

Nuty w perfumach orientalnych

Zapachy z Bliskiego Wschodu opierają się głównie na nutach korzennych, żywicznych, kadzidlanych. Często możemy wyczuć w nich wanilię, skórę, piżmo, drewno sandałowe, oud czy aromat bobu Tonka. Oczywiście nie może zabraknąć w nich także przypraw o intensywnych, zapadających w pamięć zapachach, takich jak kardamon, cynamon, szafran, gałka muszkatołowa i goździki. Perfumy orientalne, są niezwykle ciepłe, odurzające, pobudzające zmysły, przez co wiele osób uważa je za niezwykle seksowne, a niektórzy nazywają je wręcz afrodyzjakiem. Od lat są uważane za zapachy wyjątkowo ekskluzywne i eleganckie.

Orient w europejskiej wersji

Europejscy producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i gustom klientów ze Starego Kontynentu, tworzą zapachy inspirowane Orientem, jednak w nieco innym wydaniu. Takie kompozycje przeważnie rozpuszczane są w alkoholu, a ciężki, intensywny zapach składników typowo orientalnych łagodzony jest lżejszymi, bardziej orzeźwiającymi nutami kwiatowymi. Dzięki temu powstaje niezwykły miks mający najlepsze cechy Orientu i europejskich perfum. Nadal są to zapachy niezwykle seksowne i egzotyczne, jednak nieco bardziej stonowane, dzięki czemu można używać ich o każdej porze dnia i przy każdej okazji.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ