Pokaż koszyk
Lipiec 1, 2019

Perfumy fougère, czyli jakie?

Zapachy określane mianem fougère pojawiły się na rynku już jakiś czas temu, bo w 2 połowie XIX wieku. Od tego czasu przechodzą fale popularności i momenty zapomnienia, jednak zawsze wracają, choć w nowym, odświeżonym wydaniu. Ich popularność wydaje się wręcz nieprzemijająca - są dziś uznawane za klasykę perfum męskich. Jednak czym właściwie się charakteryzują?

Pierwszy zapach fougère

Pierwszy zapach fougère, od którego zresztą wzięła się nazwa całej grupy perfum w tym stylu, został stworzony w 1882 roku  przez Paula Parqueta. W swojej kultowej kompozycji połączył on lawendę, mech dębu oraz kumarynę - syntetyczną molekułę o przyjemnym zapachu, kojarzącym się nieco z sianem. Swoje dzieło nazwał Fougere Royale, a wydane zostało ono pod szyldem marki Houbigant. Fougère z francuskiego oznacza paproć i to właśnie do jej woni oraz do składu ponadczasowego pachnidła Parqueta nawiązują wszystkie zapachy określane tym mianem.

Historia zapachów fougère

Zapach Fougere Royale okazał się doskonałym, bardzo świeżym i męskim zapachem dla panów, dlatego też kilka dekad później zaczęły pojawiać się również inne kompozycje bazujące na jego recepturze. W 1910 roku powstał chociażby zapach English Fern - propozycja brytyjskiego domu perfumeryjnego Penhaligon’s. W tym pachnidle składniki charakterystyczne dla pierwszego zapachu fougère połączone zostały z paczulą, drzewem sandałowym, geranium i goździkami. Przełomem w grupie perfum paprociowych było jednak wypuszczenie kompozycji Brut marki Faberge w 1964 roku. Od tego momentu do perfum fougère zaczęto dodawać nowe składniki, głównie ziołowe, drzewne oraz kwiatowe. Takie połączenia w grupie perfum paprociowych przetrwały dziesiątki lat i to one są dziś najbardziej typowymi przedstawicielami perfum fougère.

Perfumy fougère dzisiaj

Mimo zmieniających się i szybko przemijających mód zapachy fougère nadal pojawiają się na rynku perfumeryjnym i są bardzo chętnie wybierane przez panów. Kultowe w tej grupie stały się nadal dostępne perfumy Brut Faberge, jak również późniejsze kompozycje: Azzaro Pour Homme czy CK Eternity. Przepięknym zapachem paprociowym jest także nieco orientalny Darley Parfums de Marly, ponadczasowy Xeryus Rouge Givenchy czy zniewalający Fougère Nobile Nobile 1942.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ