Pokaż koszyk
Wrzesień 23, 2019

Najsłynniejsze perfumy w historii

Niektóre perfumy pojawiają się na półkach w perfumeriach, a potem szybko giną wśród innych zapachów i zostają zapomniane. Bywają jednak takie, które zadomawiają się w sercach konsumentów na stałe i zyskują zaszczytne miejsce w perfumeryjnej historii. Niektóre z nich nawet po kilkudziesięciu latach od stworzenia są na liście najchętniej kupowanych kompozycji. Które zapachy należą do tego grona najbardziej znanych perfum?

Chanel N° 5

Zestawienia perfum, które zyskały największą sławę, nie można rozpocząć inaczej niż od zapachu Chanel N° 5. Kompozycja ta miała swoją premierę niemal sto lat temu, bo w roku 1921, a jednak wciąż jest kupowana na całym świecie i to z niesamowitą wręcz częstotliwością. Szacuje się, że co kilkadziesiąt sekund sprzedawany jest kolejny flakonik tego kultowego już zapachu! Co ciekawe, perfumy te, według plotek, powstały na skutek przypadku. Ponoć do kompozycji dodano przez pomyłkę zbyt dużo aldehydów, co nadało jej ów niepowtarzalny zapach.

Aby zawsze Chanel N° 5 pachniała tak jak przed laty, jej twórcy ściśle przestrzegają pierwotnej receptury, nawet jeśli pociąga to za sobą ogromne koszty. Przykładowo ekstrakty z jaśminu i róży używane w kompozycji zawsze sprowadza się z francuskiego miasteczka Grasse, którego mikroklimat nadaje kwiatom wyjątkowo słodki zapach.  Niezwykła receptura to jednak niejedyna rzecz, która miała wpływ na popularność perfum. Swoją sławę zawdzięczają one głównie Marilyn Monroe, która w jednym z wywiadów przyznała, że „w łóżku ubrana jest tylko w kilka kropli Chanel N° 5”.

Shalimar

Zupełnie innego typu jest, równie znany na świecie, zapach Shalimar - pierwsza orientalna kompozycja stworzona we współczesnej Europie. Szeroko znana jest nie tylko jej woń, ale też historia jej powstania. Jacques Guerlain stworzył te perfumy w 1925 roku zainspirowany historią Shah Jahan, władcy muzułmańskiego imperium w Indiach, który tak kochał swoją żonę Mumtaz Mahal, że stworzył dla niej wyjątkowe ogrody, pełne roślin i ptaków sprowadzanych z przeróżnych zakątków globu. Znajdowało się w nim ponoć również 410 fontann, które swym szumem umilały kochankom czas. Miejsce to nazwał właśnie  Shalimar, co oznacza świątynię miłości. Guerlaina tak zachwyciła opowieść o ich uczuciu, że postanowił stworzyć orientalną kompozycję, która je upamiętni. Co ciekawe, mówi się, że również ten zapach powstał przez przypadek - ponoć twórca dodał do niego zbyt dużo absolutu wanilii.

Woda Królowej Węgier

Nadal znana jest też kompozycja, która powstała jeszcze kilkaset lat przed tymi kultowymi zapachami. Nazywana jest Wodą Królowej Węgier, a została stworzona już w 1370 roku. Mówi się, że była ona pierwszymi alkoholowymi perfumami w historii. Zrobiono ją dla córki polskiego króla, Władysława Łokietka, czyli królowej Elżbiety, a w jej skład wchodziły rozmaryn, tymianek, lawenda, mięta i cytryna. Perfumy te po zaprezentowaniu na dworze francuskim zyskały taką sławę, że przez całe stulecia były najczęściej używanym zapachem na dworach możnych z różnych krajów. Ich popularność wygasła, gdy w XVIII wieku pojawiła się woda kolońska, jednak nie zostały całkowicie zapomniane. Wariacje na ich temat nadal pojawiają się na rynku perfumeryjnym, a wielu miłośników pięknych zapachów tworzy kompozycje według ich receptury również w swoich domach.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ