Pokaż koszyk
Wrzesień 3, 2018

Najsłynniejsze nosy świata, czyli o pracy twórców perfum

Perfumiarz to jeden z najbardziej niszowych zawodów na świecie. By zostać nosem najsłynniejszych firm produkujących zapachy, trzeba przejść długoletnie szkolenie, ale też mieć ogromne wrodzone predyspozycje. Co sprawia, że wśród milionów ludzi jedynie kilkuset nadaje się do tej nietypowej pracy?

Jakie cechy ma dobry nos?

Nie jest chyba dla nikogo niespodzianką, że perfumiarz musi być ponadprzeciętnie wyczulony na zapachy i rozpoznawać nawet najdrobniejsze ich niuanse. Jednak sam niezwykły zmysł powonienia nie wystarczy, by zrobić karierę w tym zawodzie. Nos musi mieć także bardzo dobrą pamięć - najlepsi rozpoznają nawet półtora tysiąca zapachów.

Każdy, kto chce zostać perfumiarzem, zostaje poddany szeregowi testów, które sprawdzają jego naturalne predyspozycje. Kandydaci dostają między innymi 25 zapachów, które muszą zapamiętać i rozpoznać następnego dnia. Aby byli brani pod uwagę w dalszych etapach rekrutacji, powinni rozpoznać co najmniej 80 procent z nich. Inny test, któremu poddawani są adepci, to test na czułość powonienia. Dostają oni 3 zapachy, z których dwa są identyczne, a trzeci minimalnie się od nich różni. Zadaniem przyszłego perfumiarza jest wyczuć tę subtelną różnice.

Jednak w dzisiejszych czasach nie wystarczy naturalny talent – firmy zwracają też uwagę na wyszkolenie kandydatów. Największe szanse mają ci, którzy kończyli studia związane z biologią lub chemią. Osoby, które mają odpowiednie wykształcenie i pozytywnie przejdą testy, nie są jednak automatycznie przygotowane do zawodu. Następnym krokiem w ich karierze jest kilkuletnie szkolenie pod okiem najlepszych nosów na świecie.

Sztuka czy żmudna, rzemieślnicza praca?

W pracy perfumiarza, wbrew krążącym opiniom, nie wystarczy twórcze natchnienie. Oczywiście dobry nos musi potrafić kreatywnie łączyć zapachy, jednak perfumy na światowym poziomie nie powstają przy pierwszej próbie. Najczęściej są efektem żmudnych testów i wielu subtelnych zmian w proporcjach.

Nosy powinny prowadzić odpowiedni tryb życia, który wymaga od nich wyrzeczenia się niektórych przyjemności. Najlepsi twórcy muszą stosować się do odpowiedniej diety, z której wykluczone są potrawy mogące negatywnie wpłynąć na ich zmysł powonienia – muszą więc zrezygnować z wszystkich ostrych potraw. Perfumiarze mają też zakaz picia alkoholu i palenia papierosów.

Najsłynniejsi w zawodzie

Jeszcze niedawno większość perfumiarzy była zupełnie nieznana z nazwisk. O popularności perfum decydowała z reguły ich marka. Nazwy takie jak Dior, Chanel czy Hermes były gwarancją niezwykłej jakości. Dzisiaj sytuacja powoli się zmienia. Perfumiarze wychodzą z cienia, zaczynają udzielać wywiadów, a ich nazwiska sprawiają, że perfumy stają się popularne. Niektórzy z nich pretendują nawet do miana celebrytów – piszą książki i spotykają się z wielbicielami. Do światowej czołówki należą przede wszystkim takie nazwiska jak Jacques Polge,- nos Chanel, François Demachy – perfumiarz Diora, i Jean Claude Ellena pracujący dla firmy Hermès.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ