Pokaż koszyk
Luty 25, 2019

Najpopularniejsze składniki perfum

Każda wyjątkowa kompozycja składa się z wielu nut zapachowych, nad których wyborem perfumiarze potrafią głowić się miesiącami. Najbardziej znane nosy robią wszystko, by ich dzieła były jak najbardziej oryginalne i nowatorskie, co sprawia, że poszukują coraz to nowych niezwykłych składników, które mogłyby wzbogacić ich aromat. Są jednak substancje, które od lat wykorzystuje się w wielu perfumach, a nadal cieszą się ogromną popularnością. Można wręcz stwierdzić, że stanowią klasykę, jeśli chodzi o składniki wykorzystywane w perfumiarstwie. Jakie to substancje?

Składniki pochodzenia roślinnego

Jednymi z najpopularniejszych składników przy tworzeniu perfum są naturalne olejki zapachowe, które pozyskuje się z owoców i kwiatów - te najczęściej wykorzystywane są w nutach głowy i serca, choć bywa też, że stanowią bazę zapachu. Wśród składników tego typu od lat w czołówce znajduje się róża. Perfumy z olejkiem eterycznym z tego kwiatu często kojarzymy z bardzo charakterystycznym, nawet lekko duszącym zapachem, ale róża niejedno ma imię. Bywa wykorzystywana przez najsławniejsze nosy w taki sposób, że zyskuje zupełnie nowy wymiar. Choć wydawać by się mogło, że skoro olejek z róży jest tak popularny, należy on do tanich składników, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Aby stworzyć kilogram tej substancji, potrzeba aż 3000 kilogramów płatków.

Givenchy ANGE OU DÉMON LE SECRET / 230,00 zł Givenchy
ANGE OU DÉMON LE SECRET / 230,00 zł

Bardzo cenionym przez nosy składnikiem perfum jest także bergamotka. To cytrus o bardzo cierpkim i raczej gorzkawym smaku, który ma jednak niesamowity, bardzo delikatny zapach, kojarzący się najczęściej z latem i słońcem. Składnik ten od stuleci używany był nie tylko do tworzenia perfum, ale również w aromaterapii, gdzie wykorzystywano jego niezwykłe właściwości prozdrowotne. Wdychanie aromatu bergamotki sprawia, że stajemy się dużo spokojniejsi i rozluźnieni.

Składniki pochodzenia zwierzęcego

Nie samymi roślinami perfumy stoją, popularne są przy tworzeniu zapachów również składniki pochodzenia zwierzęcego. Wśród nich często wymienia się ambrę. Co kryje się pod tą nazwą? Cóż, choć niektórym może wydawać się to nieco niesmaczne, ten jeden z najbardziej lubianych przez perfumiarzy składników, to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, która jest wynikiem jego niestrawności. Substancja ta charakteryzuje się intensywną, bardzo zmysłową wonią, ale potrafi też znakomicie utrwalać perfumy. Tych, którzy poczuli się niekomfortowo z myślą o pochodzeniu ambry, możemy uspokoić - w dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się jej syntetyczny zamiennik.

Kolejna z bardzo często wykorzystywanych przez perfumiarzy substancji to piżmo. Również ona ma interesujące pochodzenie - jest to wydzielina z gruczołów przyodbytniczych piżmowca. Składnik ten kochany jest zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn już od wielu lat - wszystko dzięki jego niesamowitej mocy przyciągania płci przeciwnej.

To oczywiście jedynie kilka z najpopularniejszych składników perfum. Więcej informacji o substancjach najczęściej wykorzystywanych w perfumiarstwie znajdziecie na naszym blogu już wkrótce.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ