Pokaż koszyk
Listopad 6, 2018

Najdroższe składniki perfum

Często ludziom wydaje się dziwne, że nawet niewielka buteleczka perfum może kosztować aż kilkaset złotych. Skąd biorą się te zawrotne ceny? Przede wszystkim wpływają na nie użyte do produkcji składniki. Perfumiarze do tworzenia najsłynniejszych i najpiękniejszych zapachów często używają substancji niezwykle rzadkich lub trudnych do pozyskania. Jeśli taki składnik znajdzie się w recepturze perfum, koszt ich wytworzenia błyskawicznie szybuje w górę. Które z produktów używanych w perfumiarstwie osiągają na rynku najwyższe ceny?

Oud – arabskie złoto

Ten składnik jeszcze niedawno używany był tylko w arabskich wonnościach, ale obecnie sukcesywnie podbija serca również europejskich miłośników pięknych zapachów. Jest to substancja pochodząca z konarów drzewa agarowego, czyli tropikalnych roślin rosnących w Azji. Można pozyskać ją jedynie z drzew zainfekowanych jednym specyficznym rodzajem pleśni. Jej woń jest zaskakująco trwała – jeśli perfumy z niej produkowane sprzedawane są w postaci olejku, utrzymują się on na skórze aż 2 doby! W Europie rzadko spotyka się perfumy w takiej skoncentrowanej formie, co nie zmienia faktu, że ich wonią możemy cieszyć się przez naprawdę długie godziny. Trwałość zapachu ma jednak swoją cenę – za oud trzeba zapłacić 1,5 raza więcej niż za złoto.

Ambra – woń morza

Pochodzenie tego składnika nieustannie zaskakuje wszystkich nowych wielbicieli perfum. Jest to po prostu substancja wydzielana przez kaszalota – efekt jego niestrawności. Jak doszło do tego, że ta mało apetyczna wydzielina stała się cenionym składnikiem perfum? Otóż początkowo używana była przy budowie haremów. Okazało się jednak, że gdy zostanie podgrzana, zaczyna wydzielać niezwykłą, bardzo zmysłową woń. Wtedy to substancja ta znalazła zastosowanie w perfumiarstwie. Obecnie jednak najczęściej jest ona zastępowana syntetycznym składnikiem.

Róża damasceńska – zapach słońca

Któż by pomyślał, że do najcenniejszych składników może należeć tak popularna roślina jak róża? Jednak ta konkretna jej odmiana rośnie jedynie w dwóch krajach – Bułgarii i Turcji – i może być zbierana tylko przez 2 lub 3 tygodnie w roku i to jedynie w nocy. Do produkcji kilograma olejku z tego kwiatu potrzeba zaś, bagatela, trzech ton płatków! Dlatego ta substancja znajduje się na liście najczęściej fałszowanych składników perfum na świecie – często zastępowana jest tańszymi odpowiednikami z innych kwiatów.

Irys – słodka woń dla wybranych

Kolejny kwiat, którego nie spodziewalibyśmy się na liście kosztownych substancji używanych w perfumach. Jednak by pozyskać olejek z kłączy irysa potrzeba aż... kilku lat! Tworzony jest on wyłącznie z czteroletnich roślin, które po pocięciu trzeba suszyć przez co najmniej 2 lata. Dopiero po tym czasie roślina może zostać przetworzona i stać się składnikiem perfum. Ze względu na czasochłonność tego procesu irys wykorzystywany jest tylko w najdroższych, najbardziej ekskluzywnych perfumach.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ