Pokaż koszyk
Październik 15, 2018

Najbardziej zaskakujące składniki perfum

Składniki perfum kojarzą nam się zazwyczaj z pięknie pachnącymi kwiatami, owocami cytrusowymi i orientalnymi przyprawami. Jednak w recepturach najsłynniejszych i najdroższych zapachów na świecie znajdują się też ekstrakty o dużo bardziej zaskakującym pochodzeniu. Co takiego kryje się w eleganckich, misternie wykonanych buteleczkach?

Ambra – zapach morza i nie tylko

Ten składnik o intrygująco brzmiącej nazwie to nic innego jak... wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, czyli żyjącego w wodzie mięsożernego ssaka. Ściślej mówiąc, są to wymiociny tego zwierzęcia. Ambra jest lżejsza od wody, dzięki czemu unosi się na jej powierzchni, a potem jest wyrzucana przez morze na brzeg, co pozwala to na jej łatwe odławianie. W czystej postaci nie ma zapachu, jednak po obróbce zyskuje woń, którą porównuje się do skrzyżowania zapachu potu konia z zapachem morza. Ambrę wydobywa się w okolicach wybrzeży Australii i Nowej Zelandii. Obecnie jednak w większości zapachów używany jest syntetyczny substytut tego składnika.

Głęboki zapach piżma

Drugą substancją zapachową o niezwykłym pochodzeniu jest piżmo. To także zwierzęca wydzielina, jednak pochodząca najczęściej z gruczołów okołoodbytniczych ssaka kopytnego zwanego piżmowcem syberyjskim. Można jednak pozyskać ten składnik także od innych ssaków, na przykład skunksa czy woła piżmowego. Kiedyś, aby wykorzystać tę substancję, trzeba było uśmiercić zwierzę, jednak obecnie w większości krajów odbywa się to bardziej humanitarnie – gruczoły są usuwane operacyjnie. Co ciekawe, koszt piżma zależy od wysokości, na której żyje zwierzę. Gruczoły tych ssaków, które żyją wyżej, osiągają wyższe ceny. Obecnie jednak ten składnik też można już zastąpić sztucznym odpowiednikiem.

Kastoreum na pobudzenie zmysłów

Ta substancja również jest pochodzenia zwierzęcego. To wydzielina produkowana przez bobra europejskiego i kanadyjskiego. Wykorzystywana jest przez te zwierzęta do natłuszczania futra i znaczenia terenu. Żeby zdobyć ten składnik, przenosi się zapach samca bobra z jednej żermi na drugą. W ten sposób inny samiec, czując obcą woń, pokrywa ją swoim zapachem, co pozwala pozyskać znaczne ilość cennej wydzieliny. Substancja ta ma nie tylko wspaniały aromat, który rozgrzewa i pobudza zmysły, ale też właściwości utrwalające zapach. Najczęściej stosowana jest w produkcji perfum męskich.

Krew dziewicy – nie tylko w książkach

Wydawałoby się, że wykorzystywanie do produkcji perfum krwi dziewicy jest jedynie wymysłem literatury, jednak nie tylko w Pachnidle zapach ten został uznany za nęcący. Również w rzeczywistości ten aromat posłużył, aby stworzyć zniewalający zapach. Powstał on jednak w laboratorium, a za wzór idealnej woni posłużyła krew pobrana od kobiet, które wyraziły na to zgodę. Nie jest to jednak masowo wykorzystywany w produkcji perfum składnik, pojawił się raczej, by wzbudzić kontrowersje niż wzbogacić walory zapachu.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ