Pokaż koszyk
Maj 28, 2019

Maska i odżywka do włosów - jakie są różnice?

Wśród produktów do pielęgnacji świeżo umytych włosów nadal królują dwa rodzaje kosmetyków - maski i odżywki. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ich działanie nie jest takie samo - każdy z nich spełnia swoje funkcje. Jakie są podstawowe różnice między tymi preparatami?

Funkcje maski i odżywki

Maska do włosów to produkt mający działanie długofalowe. Z reguły jest bogata w oleje roślinne lub inne cenne składniki, które wnikają głęboko w strukturę włosa i doskonale odżywiają oraz regenerują nawet bardzo zniszczone kosmyki. Efekty jej działania są trwałe, więc przy regularnym stosowaniu jesteśmy w stanie za jej pomocą odbudować zniszczone struktury i znacznie poprawić kondycję włosów.

Odżywki do włosów z kolei działają jedynie do pierwszego mycia włosów. Mają za zadanie doraźnie poprawić ich wygląd - na przykład, wygładzić, zapobiec puszeniu się, podkreślić skręt loków czy przeciwnie - zadziałać prostująco. Nie wnikają one w głąb włosa, lecz działają wyłącznie na jego powierzchni, zapewniając dobry efekt wizualny. Dzięki nim włosy są bardziej lśniące i podatne na układanie oraz łatwiejsze do rozczesania, jednak nie zostają w żaden sposób naprawione.

Jak często je stosować?

Bogaty skład masek sprawia, że ich częste stosowanie może być zbyt obciążające dla włosów, dlatego najlepiej nakładać je raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Jeśli będziemy robić to częściej, istnieje ryzyko, że włosy staną się oklapnięte i szybką będą sprawiały wrażenie przetłuszczonych. Odżywki z kolei są produktami dużo lżejszymi, przeznaczonymi do częstego stosowania. Dlatego właśnie możemy spokojnie używać ich po każdym myciu, nawet jeśli mamy włosy przetłuszczające się, potrzebujące codziennego oczyszczania.

Różny jest także czas, na jaki powinniśmy nakładać te dwa kosmetyki. Maska musi dotrzeć głębiej, więc potrzeba jej więcej czasu, by składniki miały szansę spełnić swoją rolę. Dlatego ten produkt nakłada się na 20, a czasami nawet 40 minut. By ułatwić włosom wchłanianie cennych substancji, często dodatkowo zabezpiecza się głowę ręcznikiem lub foliowym czepkiem. Odżywki z kolei działają szybciej, więc nakładamy je, będąc pod prysznicem czy w wannie, jedynie na 2-3 minuty.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ