Pokaż koszyk
Kwiecień 24, 2019

Jakie znaczenie ma kolor perfum?

Rzadko kiedy perfumy są bezbarwne. Najczęściej mają jeden z kilku typowych dla tych produktów kolorów - żółty, czerwony, pomarańczowy, zielony, różowy lub fioletowy. Barwa ta jednak z reguły nie jest przypadkowa - ma ona ścisły związek z nutami zapachowymi dominującymi w danej kompozycji. Oznacza to, że po kolorze perfum jesteśmy w stanie powiedzieć, czy mogą one przypaść nam do gustu. Oto, z jakimi rodzajami zapachów powinniśmy kojarzyć poszczególne kolory.

Perfumy fioletowe

Barwa fioletowa przeważnie zarezerwowana jest dla kompozycji kwiatowych. Perfumy o tej barwie są więc z reguły słodkie, dziewczęce i delikatne. Można wśród nich znaleźć zarówno zapachy na dzień, jak i takie przeznaczone na wieczorne wyjścia. Są idealne dla kobiet, które mają naturę romantyczki i marzycielki. Perfumy fioletowe to perfumy harmonijne, klasyczne, uspokające, a wśród najczęściej występujących w nich nut wymienia się jaśmin, konwalię, różę, frezję i fiołka.

Perfumy żółte

Jasną, złocistożółtą barwę mają przeważnie perfumy oparte przede wszystkim na nutach cytrusowych. Odnajdziemy w nich aromaty kojarzące się z latem, ciepłem i słońcem - na przykład cytrynę, grejpfruta, limonkę czy pomarańczę. Te kompozycje przeznaczone są głównie dla osób energicznych, skłonnych do działania, wiecznie będących w ruchu. Perfumy tego typu w niektórych przypadkach mogą mieć jeszcze inną, choć równie optymistyczna barwę - zapachy cytrusowe mają też niekiedy kolor różowy.

Perfumy zielone

Barwa zielona kojarzy się nam z reguły ze spokojem, ładem, harmonią - i takie właśnie są perfumy w tym kolorze. Charakteryzują się niezwykłą subtelnością i lekkością, gdyż bazują głównie na nutach liści i traw. Pomagają się rozluźnić i zrelaksować, ale także skupić, dlatego są doskonałe do pracy, szkoły czy na uczelnię. Ich zapachy są jednak bardzo neutralne, dlatego sprawdzają się idealnie właściwie przy każdej okazji.

Perfumy czerwone i pomarańczowe

Najbardziej nasycone i ogniste kolory mają zapachy orientalne. Te kompozycje bazują przede wszystkim na nutach przypraw korzennych. Są ciepłe, wyrafinowane, eleganckie, ale stosunkowo ciężkie. Doskonale sprawdzają się podczas wieczornych wyjść. Najczęściej można w nich wyczuć aromat kardamonu, cynamonu, pieprzu czy gałki muszkatołowej. Są tajemnicze, zmysłowe, egzotyczne - słowem - fascynujące.

Oczywiście dziś ta klasyfikacja nie sprawdza się już w stu procentach. Bywa, że perfumiarze nadają kompozycjom inne zapachy ze względów estetycznych czy marketingowych, wciąż jednak w przeważającej części kolor odzwierciedla duszę perfum i może być utożsamiany a nutami zapachowymi.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ