Pokaż koszyk
Wrzesień 16, 2019

Jakie są perfumy z wetiwerem?

Wetiwer to substancja, którą często odnajdujemy pośród składników perfum. Jednak mimo że jest w przemyśle perfumeryjnym tak popularna, jej nazwa dla wielu osób brzmi dość tajemniczo. Czym właściwie jest wetiwer? W jakich typach perfum się go używa? No i jak można określić jego zapach? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Czym jest wetiwer?

Popularne w Polsce określenie wetiwer przybyło do nas z Anglii (ang. vetiver), jednak poprawna w naszym języku nazwa tego składnika perfum brzmi wetiweria pachnąca. Jest to jeden z gatunków trawy, pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, który ma niezwykle szerokie zastosowanie. Olejek z tej rośliny ma właściwości odkażające, łagodzące i rozluźniające. Używa się go w kosmetykach do pielęgnacji różnych typów skóry i kąpielach inhalacyjnych. Oprócz tego wetywerii można używać na przeróżne sposoby. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się ona w Indiach, gdzie między innymi produkuje się z jej liści żaluzje oraz tworzy aromatyczne wachlarze. W perfumiarstwie wykorzystuje się z kolei korzeń wetiweru, z którego pozyskuje się olejek zapachowy.

Jak pachnie wetiwer?

Trudno jednoznacznie określić, jaki właściwie zapach ma wetiwer. Na pewno jest to woń bardzo świeża, ale przy tym ciepła i oryginalna. Kojarzy się głównie z nutami drzewnymi i korzennymi, ale przywodzi też na myśl dym z cygar, a czasami kadzidło. Początkowo zapach ten jest bardzo delikatny, ale stopniowo się rozwija, dlatego w perfumach najlepiej wyczuwalny jest w bazie kompozycji. Pachnidła, które zawierają wetiwer, charakteryzują się dużą trwałością i nawet po wielu godzinach są doskonale wyczuwalne na skórze. Najczęściej wykorzystuje się ten składnik w perfumach męskich, ale bywa też pięknym dodatkiem do damskich kompozycji.

Co ciekawe, skład chemiczny tego gatunku trawy jest tak specyficzny, że jak do tej pory nie udało się stworzyć syntetycznego substytutu o jego zapachu. Dlatego też w perfumach zawsze korzysta się jedynie z naturalnego wetiweru.

Rodzaje perfum z wetiwerem

Wetiweru używa się głównie w trzech typach pachnideł. Najczęściej stanowi on składnik kompozycji szyprowych, czyli tych, które kojarzą się z zapachem lasu, drewna i żywicy. Jest jednak wykorzystywany również w perfumach fougére, inaczej nazywanych paprociowymi, oraz zielonych, lekkich zapachach.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ