Pokaż koszyk
Marzec 18, 2019

Jak testować perfumy?

Testowanie perfum nie powinno polegać na ich szybkim rozpyleniu na blotterze i podsunięciu sobie owego papierka pod nos. W ten sposób nie odkryjemy całej głębi zapachu i istnieje spora szansa, że kompozycja, którą początkowo uznaliśmy za idealną dla nas, po powrocie do domu wcale nie będzie nam się podobać. Ten proces powinien potrwać - tylko wtedy mamy pewność, że dobierzemy zapach, który naprawdę jest dla nas odpowiedni. Co przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przy testach?

Pierwsze testy w perfumerii

Pierwszy test zapachu najczęściej odbywa się w perfumerii - i nic w tym złego, pod warunkiem, że nie jest ostatni. Warto jednak pójść do sklepu w godzinach, w których nie jest oblegany, najlepiej rano, kiedy nie zdąży jeszcze na wskroś przesiąknąć woniami perfum testowanych przez innych kupujących. Wtedy będziemy potrafili lepiej skupić się na danym zapachu i obiektywnie go ocenić. Najlepiej pamiętać również, by wybierając się na tego typu testy, nie używać własnych perfum, gdyż może to znacznie utrudnić właściwy odbiór nowego zapachu.

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to to, że nie powinno się oceniać zapachu tuż po rozpyleniu go na blotterze - wtedy najbardziej wyczuwalna jest woń alkoholu, który pomaga w rozchodzeniu się woni. Dlatego najlepiej rozpylić perfumy z daleka od własnej twarzy i odczekać około 20 sekund, aż papierek wyschnie - dopiero wtedy czujemy zapach w jego pełnej okazałości.

Testuj również w domu

Na tym jednak nie koniec. Po pierwsze zapach z czasem nieco się zmienia, dlatego powinniśmy zabrać ze sobą blotter i powąchać go jeszcze kilka razy w różnych odstępach czasu. Po drugie - perfumy zupełnie inaczej rozwijają się w kontakcie ze skórą, i to u każdego człowieka nieco inaczej, stąd powinniśmy testować perfumy również na sobie. Dlatego jeśli zastanawiamy się nad kupnem danej kompozycji, powinniśmy poprosić o jej próbkę do wykonania testów. Najlepiej jednak przeprowadzać je już w zaciszu własnego mieszkania, gdzie zapachy innych perfum nie będą nas rozpraszać.

Tam warto stopniowo rozpylać zapach na różnych częściach ciała, obserwować, jak się zmienia i jak wpływa na nasze samopoczucie. Bardzo dobrze jest notować przy tym swoje spostrzeżenia - zarówno dotyczące wyczuwalnych nut, jak i emocji, które nam towarzyszą podczas ich odbioru. Pomoże to po kilku dniach uporządkować sobie doznania i podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu perfum.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ