Pokaż koszyk
Listopad 26, 2018

Jak sprawdzić, czy perfumy są przeterminowane?

Perfumy mogą psuć się tak samo, jak każdy inny kosmetyk. Przez to jednak, że zamknięte są w szczelnych flakonikach, a w ich składzie znajduje się alkohol, często wydaje nam się, że termin ważności ich nie dotyczy. To jednak nieprawda. Po upłynięciu czasu przydatności do użycia ich zapach może stać się zwietrzały, stęchły, a nawet całkowicie się zmienić. Dlatego warto kontrolować, czy perfumy nie są przeterminowane – i to nie tylko własne, ale również i te na sklepowych półkach, których kupno rozważamy. Istnieje bowiem ryzyko, że stoją one w drogerii już od kilku lat. Jak przekonać się, czy mamy do czynienia z nadającym się do użycia zapachem?

Oznaczenia na opakowaniach

Perfumy mają z reguły datę ważności od roku do trzech, a w niektórych wypadkach pięciu lat. Czy nie są przeterminowane, oczywiście najłatwiej sprawdzić, odszukując odpowiednie oznaczenie na opakowaniu. Tutaj możemy spotkać się z dwoma rodzajami napisów: tradycyjną datą ważności lub liczbą poprzedzoną literą M (np. M24). O ile pierwszy z nich jest dość oczywisty, drugi może budzić lekkie zdziwienie. Co on oznacza? To po prostu liczba miesięcy, przez które perfumy będą zdatne do użycia. Niestety w przypadku wielu marek napisy takie znajdują się na zewnętrznych opakowaniach, których często pozbywamy się zaraz po otwarciu flakonu. Nie znaczy to jednak, że w takim wypadku nie możemy sprawdzić daty ważności. Istnieje także inny sposób, by sprawdzić, czy perfumy nie są przeterminowane.

Pomoc z internetu

Nawet jeśli napis informujący o czasie przydatności znajdował się na papierowym opakowaniu lub starł się w wyniku używania perfum, flakon może pomóc nam w ustaleniu daty ważności produktu. Jest bowiem na nim wybity kod, który możemy sprawdzić w internecie. Na specjalnie przeznaczonych do tego stronach internetowych wystarczy wpisać nazwę marki oraz oznaczenie z flakonu, a komputer szybko powie nam, do jakiej partii należały nasze perfumy i jaka jest ich data ważności. Do najpopularniejszych portali tego rodzaju należą Checkcosmetic, Świeżomierz czy CheckFresh.

Co możemy sprawdzić gołym okiem?

Oczywiście jeśli perfumy są przeterminowane, często możemy zauważyć to także podczas codziennego użytkowania. Najbardziej oczywistą oznaką jest tutaj zmiana bukietu zapachowego – w perfumach może być wyczuwalna pleśń lub kwaśna, nieprzyjemna nuta. Oznaką zepsucia jest też zmiana koloru albo zmętnienie produktu. Jasnym wskaźnikiem, że termin przydatności do użycia upłynął, jest także zmniejszenie trwałości zapachu. Jeśli więc zaobserwowaliśmy któryś z tych niepokojących objawów, najpewniej oznacza to, że pora na zakup nowego flakonika perfum.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ