Pokaż koszyk
Sierpień 6, 2018

Grasse – światowa stolica perfum

Urokliwe uliczki, morze kwiatów skąpane w delikatnych promieniach słońca, zapach róż, jaśminu, mimozy i pól lawendowych – to sceneria niewielkiego francuskiego miasteczka, które stało się mekką miłośników perfum z całego świata i siedzibą najpopularniejszych marek zapachowych na świecie.

Od garbowania skór do perfum światowej sławy

Historia tego urokliwego prowansalskiego miasta rozpoczyna się raczej mało poetycko. Od średniowiecza było ono ośrodkiem, w którym głównym sposobem utrzymania mieszańców było garbowanie skór. To mało przyjemne zajęcie powodowało, że nad miastem unosił się okropny odór, który miejscowi próbowali równoważyć sadzeniem wyjątkowo dobrze rozwijających się w tym mikroklimacie kwiatów.
Zaczęły one jeszcze bardziej zyskiwać na znaczeniu w XVI wieku, kiedy to Katarzyna Medycejska zaczęła wprowadzać na dworze francuskim modę na perfumowane skórzane rękawiczki. Wtedy to garbarze z Grasse zaczęli produkować ekstrakty zapachowe, którymi nasączali swoje wyroby przed wysłaniem ich na dwór królowej. Stopniowo, gdy garbarstwo zaczęło robić się mniej opłacalne na skutek wysokich podatków, miasto całkowicie poświęciło się produkcji najpiękniejszych zapachów.

Wielki przemysł perfumeryjny

Obecnie większość mieszkańców Grasse w mniejszym lub większym stopniu jest zaangażowanych w przemysł perfumeryjny, a samo miasto skupia ponad połowę francuskiego obrotu handlowego w tej gałęzi gospodarki. Jest to kwota rzędu 1,5 mld dolarów rocznie! Tam też kształci się większość tzw. nosów, czyli przedstawicieli jednego z najbardziej elitarnych zawodów na świecie. Są to wysokiej klasy specjaliści obdarzeni niezwykle czułym zmysłem zapachu, którzy komponują zapachy dla największych światowych marek.

Wytwórnie perfum z historią

W mieście tym do dzisiaj siedziby mają najsłynniejsze i najstarsze marki perfum: Fragonard, Galimard i Molinard, które za darmo umożliwiają turystom zwiedzanie wytwórni i muzeów, w których można obejrzeć eksponaty w różny sposób związane z produkcją perfum i uzyskać wiele ciekawych informacji na temat perfumiarstwa. Firmy umożliwiają też skomponowanie własnych zapachów i opatrzenie ich wymyśloną przez siebie nazwą.

Międzynarodowe Muzeum Perfumerii

W Grasse znajduje się także Międzynarodowe Muzeum Perfumerii założone w dziewiętnastowiecznym budynku będącym niegdyś fabryką perfum. Są w niej zgromadzone eksponaty z całego świata związane z historią pachnideł. Można w nim dowiedzieć się, jak dawniej wytwarzano zapachy, poznać perfumeryjną historię Grasse, a także podziwiać unikatowe eksponaty, takie jak przybory toaletowe Marii Antoniny czy plakaty reklamujące perfumerie sprzed lat.

Czołowe marki perfum

Grasse to jednak nie tylko historia perfumiarstwa. Do dziś ponad 60 przedsiębiorstw z tego miasta dostarcza esencji kwiatowych perfumiarzom z całego świata. Interesy z przedsiębiorcami z Grasse robią najsłynniejsze dziś światowe marki, takie jak Dior, Marc Jacobs, Dolce & Gabbana, Lancôme czy Ralph Lauren. Szczególnie duże znaczenie ma to miasto dla firmy Chanel, gdyż to właśnie tam powstał najsłynniejszy zapach tej marki, który co 55 minut znajduje nowego nabywcę – Chanel N°5.
Każda buteleczka tych perfum zawiera tysiąc kwiatów jaśminu i 12 majowych róż uprawianych w Grasse. I choć obecnie te ekstrakty można dużo taniej pozyskać z Azji lub Egiptu, firma nie może pozwolić sobie na zmianę dystrybutora. Mikroklimat Grasse sprawia, że hodowane tam kwiaty są słodsze i delikatniejsze niż te hodowane w innych regionach. Zmiana plantatora mogłaby więc oznaczać zmianę głównej nuty zapachowej Chanel N°5, co miałoby katastrofalne skutki dla marki. Dlatego też firma wykupiła plantacje jaśminu i róży w Grasse, a co roku kilkudziesięciu doskonale przeszkolonych pracowników ręcznie zbiera kwiaty, które stają się potem esencją najsłynniejszych perfum na świecie.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ