Pokaż koszyk
Sierpień 27, 2019

Garść ciekawostek o perfumach

Perfumy są dziś stałym elementem życia. Spryskujemy się nimi nie tylko od święta, ale również na co dzień, a niektórzy używają ich nawet, idąc na siłownię czy jogging. Często nie ograniczamy się do jednej kompozycji, ale kupujemy kilka - na różne okazje czy pory roku. Wybieramy spośród najróżniejszych typów produktów i nut zapachowych, wciąż powiększając swoją wiedzę na temat perfumiarstwa. Nadal są jednak fakty dotyczące perfum, których większość osób nie zna. Oto kilka z nich.

Skąd się wzięła ambra w perfumach?

Ambra jest naturalną substancją pochodzenia zwierzęcego, która długie lata była wykorzystywana w perfumiarstwie. Dziś zastępuje się ją składnikiem syntetycznym, ale jeszcze niedawno stanowiła ona cenny element najbardziej ekskluzywnych kompozycji. Jej pochodzenie jednak jest na tyle specyficzne, że trudno wyobrazić sobie, skąd pomysł, by wykorzystać ją w perfumach. Otóż ambra jest substancją, która pochodzi z przewodu kaszalota - jest przez niego wydalana w momencie niestrawności. Unosi się ona na wodzie, a czasem jest wyrzucana na brzeg.

Jej droga z oceanu do buteleczki perfum nie była jednak prosta. Początkowo wykorzystywano ambrę jako zaprawę przy budowie haremów. Tam jej zapach zaczęto kojarzyć z przyjemnymi zmysłowymi doznaniami, co było bezpośrednim powodem wykorzystania tej substancji w perfumach.

Perfumy a temperatura i hormony

Zapach perfum na skórze może zmienić się wraz z ze zmianą temperatury albo w wyniku produkcji niektórych hormonów. Dlatego ten sam zapach może pachnieć inaczej, gdy ciepłota ciała wzrasta lub maleje nawet w niewielkim stopniu. Pachnidła mogą także być całkowicie inaczej odbierane, kiedy zetkną się z ciałem kobiety w ciąży.

Kiedy powstały pierwsze perfumy?

Oczywiście nie sposób określić dokładnej daty powstania pierwszych perfum. Wykopaliska archeologiczne wskazują jednak, że mogły one pojawić się około 4000 lat temu na terenie asyryjskiego miasta Aszur. Odnalezione teksty klinowe wspominają, że tworzyła tam Tapputi-Belat-ekalli - kobieta, która uznawana jest za pierwszą chemiczkę i pierwszą twórczynię perfum. Tapputi miała rzekomo łączyć ze sobą kwiaty, mirrę, tatarak i wodę destylowaną, a następnie filtrować mieszankę.

Jak się tworzy zapachy syntetyczne?

Oprócz składników pochodzenia naturalnego często używa się dziś ich tańszych syntetycznych zamienników. Tworzy się je, przeprowadzając analizę komputerową. Specjalny program analizuje zapach naturalnej substancji i rozkłada go na molekuły. Dzięki temu można odtworzyć woń naturalną, używając syntetycznych składników.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ