Pokaż koszyk
Maj 20, 2019

Czym są perfumy wegańskie?

Dziś jak w niemal każdej dziedzinie życia, również w perfumiarstwie pojawiają się coraz to nowe trendy. Jednym z ostatnich, który wciąż zyskuje na popularności, jest trend związany z perfumami wegańskimi. Coraz więcej osób szuka ich na sklepowych półkach, jednak czy tak naprawdę wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie warunki muszą spełniać kompozycje zapachowe, by zyskać to miano?

Wegański styl życia

Weganie to osoby prowadzące styl życia, w którym bardzo duży nacisk kładzie się na poszanowanie praw zwierząt. Nie tylko nie jedzą oni produktów pochodzenia zwierzęcego, jak mleko czy jajka, ale też sprzeciwiają się wykorzystywaniu żywych istot w jakikolwiek sposób. Są więc przeciwnikami kupowania obuwia czy odzieży ze skóry lub naturalnego futra, walczą o zakaz pokazywania zwierząt w cyrku czy urządzania jakichkolwiek innych rozrywek ich kosztem, na przykład korridy. Bardzo uważnie dobierają też swoje kosmetyki oraz, coraz częściej, perfumy.

Wegańskie, czyli jakie?

Jakie cechy więc muszą spełniać wegańskie perfumy? Otóż przede wszystkim nie mogą znajdować się w nich substancje pochodzenia zwierzęcego, jak chociażby cywet, kastoreum czy ambra. Te jednak z reguły i tak zastępowane są już dziś składnikami syntetycznymi - i to z kilku różnych powodów. Oczywiście postawa wegan, wegetarian i wszystkich innych obrońców praw zwierząt ma tutaj niebagatelne znaczenie, jednak wśród ważnych przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się najczęściej względy ekonomiczne. Zdobycie naturalnych składników odzwierzęcych do perfum jest bardzo kosztowne, przez co znacznie wzrasta cena wyprodukowania flakonu kompozycji. Składniki syntetyczne są zaś łatwiejsze do pozyskania i tańsze, a efekt, jaki można za ich pomocą osiągnąć, jest bardzo zbliżony. Nie dziwi więc, że producenci perfum odchodzą od stosowania naturalnych składników i stawiają raczej na ich zamienniki.

To jednak nie jedyny warunek, jaki muszą spełnić perfumy, by zasłużyć na miano wegańskich. Równie ważne jest, by zwierzęta nie były wykorzystywane na żadnym innym etapie ich produkcji. Wyklucza to więc przeprowadzanie jakichkolwiek testów na nich. To sprawia, że stosunkowo niewiele jest jeszcze marek, które oferują wegańskie kompozycje zapachowe. Obecnie trudno jest znaleźć takie perfumy w drogeriach stacjonarnych i najczęściej kupić je można tylko w perfumeriach internetowych.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ