Pokaż koszyk
Styczeń 2, 2019

Czy perfumy z feromonami działają?

Perfumy z feromonami budzą coraz większe zainteresowanie zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Wiąże się jednak z nimi również sporo kontrowersji. Jedni uważają, że to niesamowity wynalazek, który jest kluczem do zdobycia zainteresowania płci przeciwnej. Inni powątpiewają w ich działanie i twierdzą, że podobne zapachy są jedynie wymysłem producentów żerujących na naiwności konsumentów. Jak jednak jest w rzeczywistości? Czy perfumy z feromonami naprawdę działają? Cóż, jak to zwykle bywa, prawda leży gdzieś pośrodku.

Czym są feromony?

Feromonami nazywamy substancje zapachowe produkowane przez ludzi, ale również zwierzęta. Z greckiego ich nazwa oznacza ‘niosące pobudzenie’ i taka właśnie jest ich główna rola – mają one sprawiać, że stajemy się bardziej atrakcyjni w oczach płci przeciwnej. Naukowcy twierdzą, że potrafią one wzbudzić zainteresowanie daną osobą, wzmocnić pociąg seksualny, a nawet sprzyjać osiągnięciu orgazmu. Nic dziwnego więc, że odkrycie to szybko wykorzystali producenci perfum i rozpoczęli pracę nas stworzeniem sztucznych odpowiedników feromonów, które mogłyby być dodawane do produkowanych przez nich zapachów.

Feromony syntetyczne

Szybko ich badania wydały konkretne owoce. Na rynku znalazły się zapachy dla kobiet i mężczyzn wykorzystujące moc tych tajemniczych substancji. Obecnie w perfumeriach znajdziemy zapachy z androstenolem, który ma zwiększać atrakcyjność erotyczną mężczyzny w oczach kobiet, estratetraenolem, mającym działać w podobny sposób na mężczyzn i wpływać na ich ocenę kobiety, czy androstadienonem działającym na emocje u obu płci.

Czy to działa?

Czy jednak takie substancje mogą odmienić całe nasze życie i sprawić, że momentalnie staniemy się atrakcyjniejsi w oczach innych? Nie ma badań, które potwierdzałyby tak skuteczne działanie feromonów. Z drugiej jednak strony nie ma również takich, które obalałyby tezę, że wpływają one na zwiększenie pociągu seksualnego. Niektóre osoby używające tych perfum twierdzą, że zauważają ich działanie i zanotowują znaczne zainteresowanie wśród osobników odmiennej płci. Inni twierdzą, że używanie podobnych zapachów niczego w ich życiu nie odmieniło.

Jest możliwe, że feromony działają tylko na niektóre osoby, inne zaś pozostają wobec nich obojętne. Nie można jednak wykluczyć, że pozytywne działanie jest kwestią nie samych feromonów, ale zwiększonej pewności siebie kobiet i mężczyzn, którzy ich używają. W końcu kto nie czułby się atrakcyjny, wiedząc, że jest spryskany prawdziwym „narkotykiem miłości”? Lepsza samoocena zaś z całą pewnością wpływa też na to, jak postrzegają nas inni ludzie. Dziś nie ma możliwości, by jednoznacznie rozstrzygnąć spór, czy perfumy z feromonami rzeczywiście są skuteczne. Jeśli jednak ich działanie sprawia, że sami czujemy się atrakcyjniejsi, to może jednak warto w nie zainwestować?

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ