Pokaż koszyk
Kwiecień 1, 2019

Czy perfumy wpływają na emocje?

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że perfumy potrafią wpływać na nasze emocje - zmieniać nastrój, pobudzać, uspokajać. Starczy przypomnieć sobie, jak automatycznie rozluźniamy się, gdy czujemy, znany, swojski zapach kojarzący się z bezpieczeństwem i jak spinamy się, czując woń, którą nasz umysł łączy z negatywnymi wspomnieniami. To dlatego, że pamięć węchowa jest trwalsza niż jakakolwiek inna forma pamięci, którą dysponujemy.

Jaką rolę ma węch?

Zmysł węchu od zarania dziejów był jednym z elementów, które decydowały o przetrwaniu. Dostarczał nam informacji na temat otaczającego nas świata, alarmował o zagrożeniu i konieczności ucieczki, wskazywał, kiedy jesteśmy bezpieczni i które rośliny są jadalne. W końcu jednak ludzie zauważyli, że ma również inne znaczenie - pozwala wpływać na ducha i ciało. Dlatego od czasów starożytnych w różnych kulturach zaczęto używać zapachów w celach leczniczych, co dało początki metodzie leczenia zwanej dziś aromaterapią.

Zapachy w marketingu

Stopniowo to odkrycie naszych przodków zaczęło być też wykorzystywane przez specjalistów od marketingu. Badania wykazały bowiem, że przyjemne, relaksujące zapachy mają ogromne znaczenie dla klientów znajdujących się w sklepie i mogą znacząco wpłynąć na ilość kupowanych przez nich towarów. Dziś szacuje się, że odpowiednio dobrany zapach może podnieść sprzedaż nawet o 30%.

Perfumy w naszym życiu

Choć obecnie coraz częściej odchodzi się od stosowania w branży perfumeryjnej naturalnych olejków eterycznych, które najbardziej wpływają na nasze samopoczucie, również perfumy mają ogromny wpływ na nasze emocje. Poszczególne nuty zapachowe mogą relaksować, dodawać energii, a nawet stanowić afrodyzjak. Zobaczcie, jakie efekty można osiągnąć stosując perfumy z poszczególnymi składnikami.

Na stres i depresję

Wszystkie osoby, które cierpią na bezsenność, mierzą się z długotrwałym stresem czy spadkiem nastroju powinny szukać w perfumach jaśminu. Składnik ten wprawia w dobry humor, pomaga spokojnie zasnąć, a nawet potrafi złagodzić stany lękowe. Mówi się wręcz, że ma on działanie antydepresyjne. Podobnie rozluźniający wpływ na organizm ma także lawenda. Ona jednak dodatkowo, jak dowiodły badania japońskich naukowców, poprawia również koncentrację, a przez to ułatwia pracę nawet w godzinach popołudniowych, kiedy znużenie najbardziej daje nam się we znaki.

Coś optymistycznego

Jeśli zaś potrzebujemy zastrzyku energii, chcemy poprawić sobie humor i dodać pewności siebie, najlepszym wyborem będą perfumy cytrusowe. Są one idealne na dni, kiedy mamy mnóstwo obowiązków i musimy cały czas być w ruchu. Sprawiają, że czujemy się radośni, zrelaksowani i gotowi do pracy.

Zapachy afrodyzjaki

Szukający skutecznego afrodyzjaku powinni zaś stawiać przede wszystkim na perfumy z nutą piżma. Ma ono bardzo intensywny i specyficzny zapach, który jednak przyciąga wiele kobiet i mężczyzn. Podobne działanie mają także zapachy wanilii, pieprzu i drzewa sandałowego - potrafią one pobudzić zmysły obu płci i wprowadzić niepowtarzalny nastrój.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ