Pokaż koszyk
Maj 13, 2019

Czy perfumy mogą zniszczyć włosy?

W kwestii perfumowania włosów od lat zdania są podzielone. Według jednych jest to świetny pomysł, bo zapach zaaplikowany na włosy utrzymuje się dłużej. Inni twierdzą, że uzyskanie lepszego efektu zapachowego jest torturą dla włosów i znacznie pogarsza ich kondycję. Prawda jednak leży gdzieś pośrodku.

Perfumowanie a typ włosów

Prawdą jest, że perfumy mogą mieć negatywny wpływ na włosy. Są one tworzone na bazie alkoholu, więc, gdy rozpylamy specyfik na fryzurę, może on wnikać w strukturę włosa i niszczyć go oraz wysuszać. Jednak nie na wszystkich rodzajach włosów wpływ perfum będzie znaczny. Jeśli mamy włosy normalne lub tłuste, które są zdrowe i zadbane, drobna dawka alkoholu z perfum nie powinna im zaszkodzić. Inaczej sprawa wygląda w przypadku włosów cienkich i łamliwych lub zniszczonych przez farbowanie. W takim wypadku alkohol wnika głęboko w strukturę, przez co powoduje większe szkody, i przy regularnym perfumowaniu może zacząć być widoczny jego niszczący wpływ.

Perfumy na mokrych włosach

W żadnym razie nie powinniśmy jednak perfumować włosów, kiedy są mokre czy nawet wilgotne. W takim stanie są one dużo bardziej podatne na uszkodzenia niż kiedy są suche. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kiedy włosy są mokre, rozchylają się ich łuski, ułatwiając tym samym wnikanie substancji z zewnątrz do wnętrza włosa. Ma to bardzo dobre skutki w przypadku kosmetyków odżywczych czy nawilżających, jednak zdecydowanie gorsze w przypadku perfum. Dodatkowo ten sposób perfumowania jest też dużo mniej trwały niż kiedy aplikujemy substancję zapachową na suche włosy.

Sposoby aplikacji perfum

Duże znaczenie ma też dla kondycji włosów to, w jaki sposób spryskujemy je perfumami. Najbardziej szkodliwa jest dla nich bezpośrednia aplikacja na fryzurę. Ta metoda nie dość, że powoduje największe zniszczenia, to jeszcze może sprawiać, że włosy sklejają się przez kontakt z olejkami eterycznymi, co wygląda nieestetycznie i psuje fryzurę. Zdecydowanie mniej inwazyjny jest za to sposób z rozpylaniem mgiełki w powietrzu. W momencie gdy przez nią przechodzimy, perfumy osadzają się na włosach, ale nie wnikają na tyle głęboko, by móc je znacznie uszkodzić. Ci, którym nie odpowiada ta metoda, mogą też perfumować włosy pośrednio. W takim wypadku zapach rozpyla się na szczotce, a następnie rozczesuje nią włosy.

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ