Pokaż koszyk
Wrzesień 4, 2017

Czy perfumy mogą uczulać?

Większość z nas perfumy traktuje jako przedmiot codziennego użytku. Jedno czy dwa psiknięcia ulubionego zapachu potrafią poprawić nam humor i nastroić pozytywnie na nadchodzący dzień. Użyte wieczorem dodadzą elegancji i pewności siebie. A czy zastanawialiście się kiedyś, czy perfumy mogą uczulać?

 

Przyczyny alergii

Niestety, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Perfumy, podobnie jak i pozostałe kosmetyki, mogą wywołać reakcję alergiczną. Zawierają one bowiem substancje zapachowe, które mogą wywołać podobną niepożądaną reakcję jak pyłki roślin, na które jesteśmy uczuleni. Okazuje się również, że wbrew pozorom to nie substancje syntetyczne są najczęstszą przyczyną alergii. Zazwyczaj to właśnie substancje pochodzenia naturalnego powodują więcej podrażnień. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli wiemy, że mamy skłonności do alergii.

 

Objawy

Uczulenie na perfumy zazwyczaj objawia się w jeden z dwóch sposobów. Reakcja uczuleniowa może podrażnić nasz układ oddechowy i wywołać objawy podobne do kataru siennego, podobnie jak uczulenie na pyłki.

Drugim rodzajem reakcji alergicznej mogą być objawy skórne – zaczerwienienie lub wysypka na skórze w miejscu, w którym zapach został rozpylony.

Istnieje również kilka mniej charakterystycznych objawów, które również mogą być związane z uczuleniem na perfumy. Jeśli po użyciu nowego zapachu boli nas głowa, mamy duszności lub trudności z oddychaniem, zaczynamy kichać lub czujemy ucisk w klatce piersiowej, może to oznaczać, że powinniśmy zrezygnować z tych konkretnych perfum.

 

Nie musisz rezygnować z perfum!

Oczywiście samo ryzyko wystąpienia alergii nie oznacza, że należy rezygnować z używania perfum. Choć szczególną ostrożność powinny zachować osoby z historią alergii lub astmatycy, nie muszą całkowicie rozstać się z ulubionymi zapachami.

Osobom podatnym na uczulenia zaleca się bowiem używanie lżejszych zapachów i unikanie konkretnych nut zapachowych, które mogą wywołać podrażnienia. Warto również przed zakupem nowych perfum wykonać próbę uczuleniową jeszcze w perfumerii – w tym celu wystarczy popsikać skórę w jednym miejscu i odczekać 24 godziny, by upewnić się, że reakcja alergiczna nie wystąpi.

Pamiętajmy również, że nie tylko perfumy mogą wywołać niepożądaną reakcję. Uczulić mogą nas również kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe, środki czystości, a nawet świece zapachowe.

Na szczęście uczulenie na jeden składnik zapachowy nie oznacza, że musimy całkowicie zrezygnować z przyjemności, jaką jest używanie perfum. Znajdźmy po prostu bezpieczną dla nas kompozycję i cieszmy się ulubionym zapachem do woli!

Do prawidłowego działania strony niezbędne są pliki cookie, zapoznaj się z naszą polityką plików cookie.     AKCEPTUJĘ